USA badają informacje o użyciu chloru w Syrii

Do amerykańskich władz dotarły informacje o użyciu w Syrii (w kwietniu) toksycznej substancji chemicznej, najpewniej chloru. Stany Zjednoczone badają doniesienia, że za atakiem stał reżim prezydenta Baszara el-Asada – podał Departament Stanu.

„Mamy informacje o użyciu toksycznych chemikaliów przemysłowych” w miejscowości Kfar Zeita, w prowincji Hama w środkowej Syrii – powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki. „Badamy twierdzenia, jakoby to rząd był odpowiedzialny za atak” – dodała.

12 kwietnia syryjskie media rządowe i rebelianci poinformowali, że poprzedniego dnia w Kfar Zeita użyto gazu trującego. Strony syryjskiego konfliktu oskarżają się nawzajem o ten atak, w którym wielu ludzi odniosło obrażenia. Według mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka mieszkańcy Kfar Zeita mieli problemy z oddychaniem.

Państwowa telewizja syryjska twierdzi, że w Kfar Zeita członkowie powiązanego z Al-Kaidą Frontu Al-Nusra użyli chloru, zabijając dwóch ludzi i powodując obrażenia u ponad 100. W grudniu ub.r. misja ekspertów ONZ ustaliła, że pod Damaszkiem 21 sierpnia 2013 roku doszło do użycia gazów bojowych. Zginęło ponad 1400 ludzi.

USA i ich sojusznicy winą za tamten atak obciążyli siły reżimu syryjskiego. Damaszek twierdzi, że ataku dokonali rebelianci. Przed amerykańskim atakiem odwetowym za użycie gazów bojowych uchroniło Syrię zawarcie porozumienia w sprawie likwidacji broni chemicznej.

PAP

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl