(fot. PAP/EPA)

Pogarsza się sytuacja chrześcijan w Syrii

Na terytoriach syryjskich nie ustaje wojna. Chrześcijanie stanowiący mniejszość są zakładnikami zarówno jednej jak i drugiej strony- alarmuje dyrektor sekcji polskiej Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. dr Waldemar Cisło.

Sytuacja chrześcijan w Syrii  z każdym dniem jest coraz bardziej dramatyczna i skomplikowana. W wyniku działań wojennych co najmniej 300 tysięcy chrześcijan zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów.

– Patriarcha syryjski – Biskup Odo, przebywa w Rzymie i stara się rozwiązać tę sytuację, czy przynajmniej stara się zainteresować opinię publiczną tą sytuacją, która jest dramatyczna. Mamy milion ludzi na zewnątrz Syrii i około trzech milionów, którzy przemieścili się wewnątrz Syrii. Wewnątrz Syrii – tzn. zostawili swoje domy, miejsca pracy i nie mają środków do życia. To są te fakty, z którymi oni się na co dzień borykajązauważa ks. dr Waldemar Cisło.

Ks. dr Waldemar Cisło zwraca również uwagę na fakt, że rebelianci, którzy dążą do wyzwolenia kraju w znacznej części powodują morderstwa wielu tysięcy ludzi.

Francja szczególnie próbuje rozbroić tych rebeliantów, ale pytanie jest takie – czy jest to słuszne?; bowiem rebelianci nie są też tymi, którzy dążą tylko do wyzwolenia kraju. Wiemy, że też  powodują morderstwa i niepokoje; także to jest sprawa dosyć skomplikowanadodaje ks. dr Waldemar Cisło

Tylko w marcu zginęło w Syrii ponad 6 tys. osób; był to najkrwawszy miesiąc od wybuchu przed dwoma laty rewolty przeciwko rządom prezydenta Baszara al-Asada.

 

Wypowiedź ks. dr Waldemara Cisło


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj