fot. PAP/Rafał Guz

PGNiG aktualizuje swoją strategię

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo aktualizuje swoją strategię. Obejmuje ona lata 2017-2022. Zmiany mają umożliwić spółce działania w obszarach, które są dla niej bardzo ważne, m.in. dotyczących pali alternatywnych.

Spółka chce poprzez aktualizację strategii dostosować się do zmieniającej sytuacji na rynku, na którą bez wątpienia ma wpływ także globalny koronakryzys. PGNiG jest zainteresowane działalnością z obszaru nowych pali alternatywnych – mówi prezes Jerzy Kwieciński.

– Nie tylko o rozwój CNG i LNG sprężonego i ciekłego gazu ziemnego, ale o wejście bardzo silnie w rynek biometanu, o wejście w rynek technologii wodorowych i generalnie rozpoczęcie działalności w obszarze odnawialnych źródeł energii – podkreśla Jerzy Kwieciński.

Spółka musi także dostosować już istniejące plany, chociażby te dotyczące przede wszystkim sieci gazyfikacyjnej w Polsce. PGNiG chce wejść w tzw. sieci rozproszone – wyjaśnia prezes Jerzy Kwieciński. Spółce – jak dodaje – zależy, aby Polska była silniej obecna na rynkach międzynarodowych w sektorze poszukiwań i wydobycia.

– Za mało mamy własnego gazu, a przez to jesteśmy poddani silnym szokom zewnętrznym, tak jak w tej chwili, co obserwujemy na świecie, związanym z pandemią, z niskimi cenami węglowodorów. Musimy dyzerfikować naszą działalność, żeby być bardziej odporni na takie szoki – zaznacza szef prezes PGNiG.

Warto przypomnieć, że polskie władze dążą do utworzenia multienergetycznej spółki – ma powstać jeden, nowy podmiot, który będzie wynikiem fuzji firm Orlen-Lotos-PGNiG. Orlen podpisał już ze Skarbem Państwa list intencyjny ws. przejęcia kontroli kapitałowej nad PGNiG. Komisja Europejska wyraziła warunkową zgodę na połączenie Orlenu z Lotosem.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl