fot. PAP/Marcin Bielecki

W środę kolejna dostawa LNG dla PGNiG

W środę do terminalu LNG w Świnoujściu zawinąć ma metanowiec GasLog Hong Kong z kolejną dostawą skroplonego gazu dla PGNiG – poinformowała w poniedziałek spółka.

Gaz ziemny LNG został skroplony i załadowany w terminalu eksportowym w Sabine Pass w USA. Metanowiec o transportuje ok. 73 tys. ton LNG, co po regazyfikacji odpowiada to ok. 100 mln m sześc. gazu ziemnego.

„Ładunek zakupiono od francuskiej firmy Total, która zawarła wcześniej długoterminową umowę na odbiór amerykańskiego gazu LNG” – poinformowało PGNiG.

Będzie to już 5. dostawa typu spot w 2019 roku (w całym roku 2018 były 4 dostawy tego typu) i 55. dostawa ogółem od czasu uruchomienia terminalu w Świnoujściu. Gaz w tych dostawach pochodził z Kataru, Norwegii i USA.

„PGNiG spodziewa się kolejnych dostaw amerykańskiego LNG m.in. w ramach rozpoczynającego się w tym roku długoterminowego kontraktu z Cheniere Marketing International LLP. Odbiór pierwszego ładunku w ramach tego kontraktu planowany jest w połowie roku 2019” – napisano w komunikacie gazowej spółki.

PAP/RIRM

drukuj