fot. PAP/Piotr Nowak

Wojsko Polskie otrzyma kolejne zestawy rakietowe Piorun

Władze wyciągają wnioski z wojny na Ukrainie, dlatego wyposażamy polskie wojsko w nowoczesny sprzęt – powiedział dziś wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który zatwierdził umowę na 3500 pocisków i 600 mechanizmów startowych systemu przeciwlotniczego Piorun.

Umowa między Agencją Uzbrojenia a należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółką Mesko ze Skarżyska-Kamiennej dotyczy zwiększenia zamówienia na te przenośne zestawy przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu. Pierwsze zestawy mają zostać dostarczone w bieżącym roku.

„Doskonale zdajemy sobie sprawę w wyzwań, jakie stoją przed Polską, wiemy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Ukraina została zaatakowana przez Rosję; polskie władze wyciągają wnioski z wojny, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą, dlatego wzmacniamy polskie siły zbrojne, wyposażamy polskie wojsko w nowoczesny sprzęt” – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1539901519277047809

Jako przykład takiego sprzętu podał zestaw Piorun.

„To produkt polskiej myśli technicznej, broń, która została sprawdzona podczas wojny na Ukrainie” – wskazał i przypomniał że jeszcze przed wybuchem wojny Polska przekazała Pioruny Ukrainie, gdzie wykazały się one skutecznością.

„Dlatego postanowiliśmy aneksować umowę z 2016 roku i zwiększyć wolumen zamówienia tych zestawów. One trafią do żołnierzy Wojska Polskiego jeszcze w tym roku” – powiedział wicepremier.

Dodał, że to rezultat decyzji rządu PiS uzgodnionych z prezydentem Andrzejem Dudą.

„Konsekwentnie wzmacniamy polskie siły zbrojne, rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie i wyposażamy je w nowoczesny sprzęt, tak żeby odstraszyć agresora, tak żeby władze Kremla – imperium zła, które odtwarza się na naszych oczach – nie poważyły się na zaatakowanie Polski, państw Sojuszu Północnoatlantyckiego” – mówił szef resortu.

Zwrócił też uwagę, że z wydatkami obronnymi na poziomie 2,3 proc. PKB w ubiegłym roku, Polska znajduje się na trzecim miejscu w NATO.

„W tym roku będą to jeszcze wyższe kwoty, a już od przyszłego roku przynajmniej 3 procent (…). To jest inwestycja w bezpieczeństwo Polski, to jest inwestycja w bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego” – dodał.

Wyraził zadowolenie, że zestawami Piorun interesują się państwa sojusznicze.

O zainteresowaniu zestawem Piorun, „uznanym za jeden z najlepszych w tej chwili na świecie w swojej klasie”, ze strony państw NATO i krajów spoza Sojuszu, mówił także prezes PGZ Sebastian Chwałek.

„Cieszymy się, że polski produkt jest dziś tak chwalony na rynku światowym. Ubolewamy, że ma to związek z konfliktem na Ukrainie, z bezprecedensowym atakiem Rosji na Ukrainę, ale dobrze, że produkt ten, przekazywany przez Polskę naszym przyjaciołom z Ukrainy, pozwala im skutecznie walczyć z agresorem” – powiedział Sebastian Chwałek.

Zatwierdzona w czwartek umowa przewiduje dostawy 3500 pocisków oraz 600 mechanizmów startowych dla przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Piorun, które zostaną wyprodukowane w zakładach Mesko i przekazane Siłom Zbrojnym RP w nadchodzących latach. Pierwsze zestawy trafią na wyposażenie armii w tym roku.

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy (PPZR) Piorun to naprowadzany na podczerwień pocisk do zwalczania rodzaju celów powietrznych w dzień i w nocy w odległości do 6500 metrów na pułapie od 10 do 4000 metrów. Przy jego opracowaniu, za które odpowiada spółka Mesko, położono nacisk na zwiększenie zasięgu i pułapu wykrywania oraz zwalczania celów powietrznych w porównaniu z poprzednikiem Pioruna – systemem Grom poprzednika. Oba systemy zostały sprawdzone w walce.

Umowę na 1300 pocisków oraz 420 mechanizmów startowych Inspektorat Uzbrojenia MON i Mesko podpisały w grudniu 2016. Dostawy przewidziano na lata 2017-22.

Na początku lutego br. rząd zatwierdził przekazanie Ukrainie m.in. zestawów Grom i Piorun. Pod koniec marca szef MON zapowiedział zwiększenie zamówień na zestawy Piorun. Kilkaset zestawów zamówiły także Stany Zjednoczone.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl