fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Min. P. Naimski: Planujemy postawienie pływającego terminala do odbioru gazu skroplonego w Gdańsku

Na rok 2024-25 planujemy jeszcze jedną inwestycje związaną z rozbudową infrastruktury gazowej. Planujemy postawienie pływającego terminala do odbioru gazu skroplonego w Gdańsku. Robimy to, dlatego że zapotrzebowanie na ten surowiec w Polsce rośnie, a to daje nam inne możliwości – wskazał minister Piotr Naimski.

Rząd planuje w latach 2024 – 25 postawić pływający terminal do odbioru gazu skroplonego w Gdańsku. Poinformował o tym pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Chodzi o jednostkę FSRU, czyli wyposażoną w pokładowe urządzenia do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego.

W środę uroczyście podpisano umowę na rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu [czytaj więcej].  Terminal pływający to kolejna inwestycja z tym związana. Minister Piotr Naimski przypomniał, że rozbudowa będzie dwuetapowa.

Pierwszy etap zakończy się w 2021 r. Wówczas zwiększy się możliwość przyjmowania gazu przez terminal do polskiego systemu z 5 mld metrów sześciennych do 7,5 metrów sześciennych rocznie. A w 2023 r. ukończona będzie budowa trzeciego zbiornika w terminalu.

– Na rok 2024-25 planujemy jeszcze jedną inwestycje związaną z rozbudową infrastruktury gazowej. Planujemy postawienie pływającego terminala do odbioru gazu skroplonego w Gdańsku. Robimy to, dlatego że zapotrzebowanie na ten surowiec w Polsce rośnie, a to daje nam inne możliwości, elastyczność w dziedzinie produkcji energii eklektycznej, ale także i wpływa na gospodarkę jako taką – powiedział minister Piotr Naimski.

Pływający terminal – jak wskazał – miałby stać się kolejnym, trzecim elementem tzw. Bramy Północnej. Wówczas nasz kraj będzie mógł sprowadzić tyle surowca, by zaoferować go także naszym sąsiadom, w tym Ukrainie i Litwie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl