fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

P. Naimski o Nord Stream 2: Nawet po wprowadzeniu dyrektywy gazowej będzie uprzywilejowany względem innych dróg przesyłu gazu

Nawet po wprowadzeniu noweli dyrektywy gazowej Nord Stream 2 będzie uprzywilejowany w stosunku do innych dróg przesyłania gazu w Europie – zauważył minister Piotr Naimski.

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej podkreślił, że inwestycja jest niesolidarna i niezgodna z interesem Europy.

Komisja Europejska uchyla się od jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy projekt gazociągu Nord Stream 2 będzie podlegał znowelizowanej dyrektywie gazowej.

Wątpliwości w sprawie przyjętych regulacji nie miał minister Piotr Naimski.

– Nawet po wprowadzeniu tego kompromisu z kompromisem, bo taka w tej chwili jest sytuacja, można będzie niestety mówić o tym, że ta inwestycja rosyjsko-niemiecka jest uprzywilejowana w stosunku do wszystkich innych dróg przesyłania gazu w Europie. To niedobrze. Ta inicjatywa budowy Nord Stream 2 jest inwestycją, która jest niezgodna z interesem środkowej Europy, niezgodna z interesem Europy – podkreślił Piotr Naimski.

Komisja Europejska wyraziła zadowolenie z kompromisu zawartego z Parlamentem Europejskim i krajami Unii Europejskiej w sprawie nowelizacji dyrektywy gazowej dotyczącej Nord Stream 2. Poinformowała jednak, że porozumienie to zakłada „wyjątki” od unijnych regulacji. Tak było w przypadku Nord Stream 1.

Podobnego scenariusza w kwestii Nord Stream 2 obawiają się kraje przeciwne budowie drugiego rosyjsko-niemieckiego gazociągu.

RIRM

drukuj