fot. flickr.com

P. Naimski: Podczas upałów nie zabraknie nam energii elektrycznej

Rząd zapewnia, że nie grozi nam powtórka z lata 2015 r., kiedy to podczas upałów zabrakło energii elektrycznej. Minister Piotr Naimski powiedział, że Krajowy System Elektroenergetyczny jest bezpieczny; poziom rezerwy mocy przekracza 18 proc.

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski odpowiadał w Sejmie na pytania posłów o zabezpieczenie dostaw prądu w upalne dni. Minister podkreślił, że od 2015 r. wprowadzono wiele rozwiązań, które eliminują wystąpienie tego problemu.

Minister wymienił m.in. oddany tzw. most energetyczny Polska – Litwa. Dokonano też zakupu usługi interwencyjnej rezerwy zimnej na okres 2016-2017 z opcją przedłużenia do 2019 r. – dodał.

Można przypuszczać, że problemy, które występowały w 2015 r., teraz nam nie grożą. Operator posiada miesięczną prognozę, którą przygotowuje, a my ją analizujemy. Ta prognoza na lipiec wygląda bardzo dobrze. Rezerwa jest zachowywana – zaznaczył Piotr Naimski.

Podczas wakacji w roku 2015 w polskim systemie energetycznym zabrakło ok. 5 tys. mega watów. Elektrownie musiały ograniczyć produkcję energii ze względu na zbyt niski poziom wód służących do chłodzenia bloków. Do tego nałożyły się remonty w elektrowniach. Ponadto nie istniała możliwość sprowadzenia energii z zagranicy.

Operator systemu zdecydował wówczas o wprowadzeniu 20, najwyższego poziomu zasilania, co oznaczało ograniczenia w poborze energii dla niektórych odbiorców.

 

RIRM

drukuj