fot. pixabay.com

Jak zachować się podczas upału?

Tego lata wysokie temperatury dają nam się we znaki. Co robić, kiedy słupek rtęci zbliża się do 30 stopni Celsjusza? Przypominamy o kilku zasadach, o których warto pamiętać podczas upału. 

Kiedy jest gorąco, warto wybrać się nad wodę. Kąpiel w jeziorze czy morzu przyniesie nam ochłodę. Oczywiście, najlepiej kąpać się na kąpielisku strzeżonym. W upały bardzo łatwo się odwodnić, dlatego wychodząc z domu, trzeba zabrać ze sobą wodę.

– Wciąż bardzo istotne jest nawadnianie w czasie upałów. Pocimy się, tracimy wodę i elektrolity. Musimy cały czas to uzupełniać – mówiła Aleksandra Tymińska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Najgorzej upały znoszą seniorzy i dzieci.

– Pierwsza grupa to rzeczywiście osoby po 60-65 roku życia z chorobami towarzyszącymi, zwłaszcza układu krążenia oraz oddechowego, bo te temperatury będą znosiły dużo gorzej. Taka wysoka temperatura może dekompensować choroby. Powodować, że objawy będą bardziej nasilone – tłumaczył dr n. med. Eryk Matuszkiewicz, internista, toksykolog ze Szpitala Miejskiego Franciszka Raszei w Poznaniu.

Osoby starsze w gorące dni w ogóle nie powinny wychodzić z domu. Ale i będąc w domu trzeba zadbać o pewne kwestie.

– Powinniśmy się chronić przed upałem, jak to jest tylko możliwe. Jeżeli jesteśmy w domu, starać się ograniczać nasłonecznienie, które mamy w pomieszczeniach, zasłaniać okna – tłumaczyła Aleksandra Tymińska.

Jeśli musimy wyjść z domu, to trzeba zadbać o odpowiedni strój – założyć czapkę, kapelusz, ubierać się w jasne kolory. Podczas upału łatwo nabawić się udaru słonecznego.

– Jakie objawy? Przede wszystkim ból głowy. Przy silnym bólu głowy, a taki może być – zawroty głowy, nudności. Może być zaburzenie świadomości wynikające z odwodnienia – dodał dr n. med. Eryk Matuszkiewicz.

U osób przewlekle chorych, z powodu niedostatecznego nawodnienia organizmu choroba może się zaostrzyć, a powstałe powikłania mogą się skończyć tragicznie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl