fot. PAP/Łukasz Ogrodowczyk

IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami i upałem

Czeka nas dziś kolejny upalny dzień. Miejscami zbiorą się burzowe chmury. Może im towarzyszyć także grad. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami i upałem dla niemal całego kraju. Wyjątkiem jest woj. łódzkie. Najwyższa temperatura wystąpi dziś na zachodzie i północy kraju. Tam termometry wskażą 31 stopni.

W czasie upałów powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Należy pamiętać o nakryciu głowy, spożywać duże ilości wody oraz stosować kremy z wysokim filtrem. Osoby starsze i dzieci powinny unikać słońca w godzinach największego promieniowania.

O skutkach przegrzania organizmu mówi Jolanta Jefimiuk-Chęcińska, lekarka z Katowic.

– Wszystkie działania profilaktyczne mają na celu, żeby nie dopuścić do przegrzania i do udaru cieplnego. Nadmierne wypocenie i tracenie elektrolitów powoduje zaburzenia pracy serca, prowadzi do niewydolności krążenia, wysokiej temperatury, tzw. hipotermii, gdzie występują gorączki, do zaburzenia funkcji mózgu, cech poznawczych. Stąd gorąca prośba, żeby uważać. Szczególnie dotyczy to osób chorych, starszych, gdzie wiadomo, że funkcje układów podstawowych, jak krążenie czy przewód pokarmowy, są osłabione i mogą prowadzić do ich niewydolności – wskazuje Jolanta Jefimiuk-Chęcińska.

Jutro upał i burze powinny opuścić zachód kraju, ale utrzymują się w centrum i na wschodzie Polski. Według prognoz będzie chłodniej, ale nie na długo. Kolejna fala upałów czeka nas w przyszłym tygodniu.

RIRM

drukuj