fot. sxc.hu

PK: areszt dla założyciela grupy przestępczej, która wyłudzała podatek VAT

Przywódca i założyciel zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudzała podatek VAT, został aresztowany przez sąd – poinformowała Prokuratura Krajowa. Ciążące na nim zarzuty dotyczą wyłudzenia ponad 5 mln zł oraz usiłowania wyłudzenia kolejnych 5,6 mln zł.

O zatrzymaniu w tym śledztwie dwóch osób, podejrzanych o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, specjalizującą się w tzw. karuzeli podatkowej i wyłudzającą w ten sposób zwrot VAT, poinformowała dziś rano rzecznik prasowa CBŚP komisarz Iwona Jurkiewicz.

Jak poinformował następnie PAP prok. Karol Borchólski z PK, jednemu z zatrzymanych prokurator postawił zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, uczestniczenia w procederze wystawiania i posługiwania się fikcyjnymi fakturami VAT w ramach transakcji o charakterze karuzelowym (w wyniku czego doszło do wyłudzenia podatku VAT na szkodę Skarbu Państwa).

Drugi z zatrzymanych usłyszał zarzuty współkierowania zorganizowaną grupą przestępczą mającą na celu wyłudzenia podatki VAT oraz wyłudzenia podatku VAT.

Wobec jednego z podejrzanych prokurator skierował do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie, do czego sąd przychylił się. Wobec drugiego z zatrzymanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze. Podejrzanym grozi kara do 15 lat więzienia.

Według informacji prok. Borchólskiego członkowie tej zorganizowanej grupy wystawili kilkaset nierzetelnych faktur VAT o łącznej wartości ponad 48 mln zł. W ten sposób doprowadzili do wyłudzenia podatku VAT w kwocie ponad 5 mln zł i usiłowali wyłudzić kolejne 5,6 mln zł. Takie wartości są ujęte w zarzutach postawionych m.in. przywódcy i założycielowi grupy.

Grupa dokonywała wyłudzenia podatku VAT wielkiej wartości w związku z obrotem blachą aluminiową, puszkami z deklami, woskiem palmowym, osłonkami aluminiowymi do podgrzewaczy i innymi towarami. Dotąd w sprawie zatrzymano 21 osób.

Jak podała komisarz Jurkiewicz z CBŚP, 21 podejrzanym przedstawiono dotąd łącznie 72 zarzuty, w tym trzem osobom podejrzanym o kierowanie grupą – 10 zarzutów. 16 osobom śledczy zarzucają udział w grupie. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że wskutek działania grupy Skarb Państwa stracił łącznie 7 mln zł i został narażony na utratę kolejnych 10 mln zł z tytułu VAT.

Jak zaznaczyła kom. Iwona Jurkiewicz, pierwsze działania policjanci CBŚP z Zarządu w Katowicach przeprowadzili wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach. Wówczas zatrzymano 18 osób, którym w prokuraturze przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz prania pieniędzy. Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania grupą.

Podczas przeszukania miejsc zamieszkania i ruchomości dwóch osób podejrzanych o założenie i kierowanie grupą, zatrzymanych ostatnio w woj. śląskim, zabezpieczono ekskluzywne zegarki znanych światowych marek, pieczątki różnych podmiotów gospodarczych, w tym również spółek zarejestrowanych poza granicami kraju, a także 100 tys. zł.

Według wcześniejszych informacji z tego postępowania, sprawa zaczęła się od śledztwa wszczętego przez Prokuraturę Rejonową w Zawierciu w oparciu o przekazane przez Urząd Skarbowy w Zawierciu materiały dotyczące kontroli podatkowej w jednej z lokalnych firm.

„W efekcie wielomiesięcznego śledztwa oraz kontroli ustalono, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej mogli działać na przestrzeni 2015 i 2016 roku, wyłudzając podatek VAT, w tzw. karuzelowym obrocie towarem, tj. podgrzewaczami tealight, osłonkami aluminiowymi do podgrzewaczy czy świeczkami zapachowymi. Poprzez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów do podmiotów z krajów UE, z wykorzystaniem kolejnych >>buforów<< i >>znikających podatników<<, uzyskiwano nieuzasadniony zwrot podatku VAT” – podawało CBŚP.

Podejrzani poprzez konta bankowe różnych firm legalizowali przepływy środków finansowych w oparciu o poświadczającą nieprawdę dokumentację finansowo-księgową. Miało to stwarzać pozory faktycznego obrotu gospodarczego. W rzeczywistości ten sam towar wielokrotnie krążył pomiędzy kolejnymi firmami polskimi i zagranicznymi.

Akcję zatrzymań pierwszych podejrzanych przeprowadzono w czterech województwach: śląskim, małopolskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Sąd aresztował wówczas 6 spośród zatrzymanych. Na wniosek policjantów CBŚP, prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniu mienia w łącznej wysokości 19,5 mln zł. Śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Postępowanie w tej sprawie, prowadzone przez katowickich funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

PAP/RIRM

drukuj