Od dziś chorobowe sędziów i prokuratorów wynosi 80 proc. wynagrodzenia

Dziś wchodzi w życie ustawa, zgodnie z którą chorobowe sędziów i prokuratorów ma wynosić 80 proc., a nie 100 proc. wynagrodzenia. Nowelizację ustaw o prokuraturze, ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym Sejm uchwalił w marcu.

Ustawa przewiduje wyjątki, kiedy sędzia lub prokurator na zwolnieniu wciąż  będzie pobierał 100 proc. wynagrodzenia. Stanie się tak m.in., jeśli zwolnienie jest wynikiem wypadku przy pracy lub jeśli choroba wynikła z czynności służbowych sędziego lub prokuratora. 100-procentowa wartość wynagrodzenia będzie się należeć także wtedy, gdy zwolnienie lekarskie związane jest z ciążą.

Bartłomiej Przymusiński, prezes poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” podkreśla, że nie było sytuacji, w której sędziowie nadużywaliby zwolnień; tym samym nie było potrzeby wprowadzania ustawy. Zwłaszcza, że – jak zaznacza – jest ona szkodliwa.

– Ta ustawa jest o tyle szkodliwa, że rozmontowuje coś takiego, jak etos służby sędziowskiej. Stawia sędziego w roli, w której jest po prostu urzędnikiem, a nie przedstawicielem władzy. Należy choćby tytułem przykładu wskazać, że żaden z posłów swoich uprawnień w tym zakresie nie ograniczył, sytuacja posłów na zwolnieniach lekarskich pozostaje bez zmian: ich uposażenia na zwolnieniu lekarskim nie są w żaden sposób zmniejszane – mówi  Bartłomiej Przymusiński.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl