fot. TV Trwam News

Sejm: próba ożywienia polskiego sądownictwa

Społeczny Ruch Naprawy Wymiaru Sprawiedliwości i Ustroju Państwa to nowa inicjatywa mająca uzdrowić polskie sądownictwo. Postulaty Ruchu przedstawiono dziś w Sejmie.

Społeczny Ruch Naprawy Wymiaru Sprawiedliwości i Ustroju Państwa jest otwarty dla wszystkich obywateli, którzy widzą konieczność zmian ustrojowych.

Założyciele Ruchu postulują wprowadzenie zasady wybieralności sędziów wskazując, że jest to wyrażenie fundamentalnej zasady suwerenności narodu. Kolejnym założeniem jest ustanowienie instytucji ław przysięgłych oraz wprowadzenie instytucji sędziego pokoju. Ruch Naprawy Wymiaru Sprawiedliwości chce też wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa w wyborach powszechnych.

Zmianie rządu powinna towarzyszyć dogłębna odnowa wymiaru sprawiedliwości i o to chcemy walczyć – mówi poseł Janusz Sanocki, jeden z inicjatorów Ruchu oraz jego krajowy koordynator.

Funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości się nie zmienia. Nadal jest niesprawna prokuratura, nadal sądy krzywdzą ludzi, a procedury są nadal ociężałe. Po tylu latach badania tego procederu uznaliśmy, że bez stworzenia takiego obywatelskiego nacisku i bez szerokiej debaty obywatelskiej nic się nie zmieni. Musimy stworzyć obywatelską siłę, która będzie wymuszać głębokie zmiany w wymiarze sprawiedliwości. To ma być uczciwie postawiony wymiar sprawiedliwości kontrolowany z zewnątrz – wskazuje Janusz Sanocki.

Inicjatywy w ramach Ruchu może podejmować każdy, bez względu na przynależność partyjną.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj