Sejm zgodny ws. wprowadzenia odznaczenia „Krzyż Zachodni”

Wszystkie kluby zapowiedziały poparcie projektu ustawy o ustanowieniu Krzyża Zachodniego. Celem utworzenia nowego odznaczenia jest wyrażenie wdzięczności cudzoziemcom i zagranicznym organizacjom, które niosły pomoc Polakom w latach 1939-1989.

W trakcie debaty sejmowej nad projektem wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak podkreślił, że ustawa o ustanowieniu Krzyża Zachodniego jest narzędziem długo oczekiwanym.

– To będzie narzędzie do oddania hołdu, czci, do podziękowań wszystkim tym, którzy wkładali swoją pracę, siły, ryzykowali dla wolnej Polski i dla Polaków, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. To jest narzędzie podziękowań, ale też cementowania przyjaźni między Polską, Polakami a przedstawicielami innych narodów – podkreślał Jan Dziedziczak.

Krzyż Zachodni ma być „bliźniaczym” odznaczeniem wobec ustanowionego w listopadzie ubiegłego roku Krzyża Wschodniego.

Odznaczenie ma mieć formę metalowego krzyża równoramiennego. Będzie na nim umieszczona okrągła tarcza z wizerunkiem Orła Białego w koronie zamkniętej krzyżem, według wzoru wprowadzonego przez prezydenta RP na uchodźstwie z 1956 roku.

RIRM

drukuj