fot. Monika Bilska

W sobotę obchody 25. rocznicy święceń kapłańskich ks. bp. Wiesława Śmigla

Biskup toruński Wiesław Śmigiel obchodzi w tym roku srebrny jubileusz kapłaństwa. Uroczyste obchody 25. rocznicy święceń kapłańskich odbędą się w sobotę 8 czerwca o godz. 11.00 w toruńskiej katedrze Świętych Janów.

Ks. bp Wiesław Śmigiel urodził się 3 stycznia 1969 r. w Świeciu. Jest doktorem hab. teologii, członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczącym Rady KEP ds. Rodziny, przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi, przewodniczącym Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, członkiem Komisji Duszpasterstwa, członkiem Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, członkiem mKomisji ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Biskup toruński został wyświęcony na kapłana 29 maja 1994 r. w Pelplinie. Decyzją papieża Benedykta XVI został ustanowiony biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej 24 marca 2012 r.

Papież Franciszek mianował go biskupem diecezjalnym toruńskim 11 listopada 2017 r. W chwili objęcia urzędu (8 grudnia 2017 r.) był najmłodszym biskupem diecezjalnym w Polsce i jednym z najmłodszych w Europie.

Jego dewiza biskupia to „Omnibus omnia factus” (Stałem się wszystkim dla wszystkich) – są to słowa św. Pawła zaczerpnięte z 1 Listu do Koryntian. Na tarczy jego herbu biskupiego znajduje się miecz, który symbolizuje Słowo Boże.

ks. Paweł Borowski/RIRM

drukuj