fot. PAP/Tytus Żmijewski

W Toruniu odbył się ingres ks. bp. Wiesława Śmigla

W katedrze świętych Janów w Toruniu odbył się ingres nowego ordynariusza toruńskiego, ks. bp. Wiesława Śmigla. Zastąpił on odchodzącego na emeryturę ks. bp. Andrzeja Suskiego.

Na początku Mszy św. odczytano bullę nominacyjną Ojca Świętego, w której Papież Franciszek powołał nowego biskupa toruńskiego. Następnie nuncjusz apostolski ks. abp Salvatore Pennacchio przekazał ks. bp. Wiesławowi Śmiglowi pastorał – symbol władzy paserskiej – i wprowadził go na katedrę.

– Będę zabiegał na miarę ludzkich możliwości i z pełną otwartością na dary Ducha Świętego oraz na mądrość ludzi tworzących diecezję toruńską, aby diecezja toruńska była gościnnym domem dla każdego, kto chce być bliżej Boga – mówił ks. bp Wiesław Śmigiel.

Głęboko wierzących nowy biskup toruński zachęcił do jeszcze gorliwszego głoszenia Ewangelii. Wątpiących wezwał, aby nie ustawali w drodze i odważnie pytali oraz pukali do drzwi kościołów, klasztorów i plebanii.

– Pogubieni, zbuntowani, poranieni, niewierzący, dystansujący się od Kościoła oraz jego wrogowie niech zapamiętają – i mówię to z wielką miłością – że Bóg jest potężniejszy od grzechu, naszych złych doświadczeń, niechęci i ludzkich uwarunkowań. Bóg potrafi swoją łaską przemienić ludzkie życie – podkreślił nowy biskup toruński.

Ks. bp Wiesław Śmigiel zaprosił wszystkie środowiska Kościelne diecezji toruńskiej do pomocy w Ewangelizacji.

– Prężne środowisko skupione wokół Radia Maryja zapraszam do współpracy w głoszeniu Dobrej Nowiny i budowaniu zgody narodowej – akcentował ksiądz biskup.

Ordynariusz toruński zwrócił się również do lokalnych polityków.

– Aby broniąc swoich poglądów i przekonań wyborców, nie zapominali, że w sprawach regionu i troski o dobro wspólne warto być razem, a spór nie musi ogłaszać kłótni. A ponad wszelkimi podziałami jesteśmy siostrami i braćmi, zatem nigdy nam nie wolno zapominać o wzajemnym szacunku – wskazał ks. bp Wiesław Śmigiel.

TV Trwam News/RIRM

drukuj