W Toruniu odbędzie się VI marsz płk. Witolda Pileckiego

Toruń uczci dziś płk. Witolda Pileckiego, jednego z najsłynniejszych Żołnierzy Wyklętych. Ulicami miasta przejdzie VI marsz imienia pułkownika. Współorganizatorem wydarzenia jest Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej.

Przemarsz rozpocznie Msza św. sprawowana o godz. 12.00 w kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi o. Dariusz Drążek CSsR, redemptorysta posługujący w Radiu Maryja.

Następnie uczestnicy przejdą przed pomnik Pamięci Żołnierzy Wyklętych, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające płk. Witolda Pileckiego.

O godz. 17.00 w auli WSKSiM w ramach wydarzenia rozpocznie się otwarte spotkanie z gościem specjalnym, marszałkiem seniorem Sejmu RP, legendarnym działaczem Solidarności, Kornelem Morawieckim.

Chcemy przywrócić pamięć Żołnierzom Wyklętym – podkreśla rektor WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

– Tym szczególnym bohaterem jest właśnie płk. Witold Pilecki i Toruń pragnie godnie uczcić tę wielką osobę. Jako uczelnia, która pielęgnuje tradycje narodowe, tradycje patriotyczne, włączyliśmy się w te obchody, w ten marsz. Myślę, że na modlitwie, na rozważaniach, ale też na przywracaniu pamięci wszyscy możemy formować nasze sumienia, budować nową świadomość narodową i dlatego warto w tym marszu uczestniczyć. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Torunia. Bardzo zachęcam, aby wziąć udział w tym marszu – mówi o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Toruńskie wydarzenie organizowane jest w ramach ogólnopolskich uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych.

Marsze upamiętniające postać pułkownika Witolda Pileckiego odbyły się już m.in. w Warszawie i Szczecinie. Patronat nad obchodami w całym kraju objął prezydent RP Andrzej Duda.

RIRM

drukuj