fot. PAP/Paweł Supernak

Śledztwo ws. okoliczności przecieku projektu wyroku TK

Prokuratura Okręgowa w Warszawie, na polecenie prokuratora generalnego wszczęła śledztwo w sprawie okoliczności przecieku projektu wyroku TK o nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS-u.

Zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa zgłosili posłowie PiS-u, prezes TK Andrzej Rzepliński oraz osoby prywatne.

Formalnie śledztwo wszczęto w sprawie niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych zatrudnionych w TK, przez ujawnienie osobom nieuprawnionym treści projektu orzeczenia.

Z zawiadomienia posłów PiS wynika, że mogło dojść do „korupcji sądowo-politycznej” i uzgadniania z PO wyroku o niekonstytucyjności ustawy.

Poseł Marek Ast z PiS-u mówi, że prokurator powinien to wyjaśnić.

– Nic takiego nie powinno się wydarzyć w Trybunale. Jednak wielostronicowe uzasadnienie wyroku to jest cos, co praktycznie nie powinno też powstać przed wydaniem orzeczenia. Mamy takie wrażenie, że tutaj była po prostu ustawka. Wyrok ustalony dawno, mam nadzieję, że nie w uzgodnieniu z politykami Platformy Obywatelskiej, bo z tych informacji, które były publikowane na portalu wPolityce.pl wynikało, że to uzasadnienie i ten wyrok krążyły wśród polityków PO. Tak, jak powiedziałem, sprawy te powinien ustalić prokurator w trakcie dochodzenia i jeżeli są winni, wskazać ich – podkreśla poseł.

9 marca 12-osobowy skład TK nie jednogłośnie orzekł, że cała nowela ustawy o TK autorstwa PiS narusza cztery zasady konstytucji. Opinia ta w zdecydowanej większości pokrywała się z ujawnionym przed ogłoszeniem projektem.

RIRM

drukuj