Przepisy dot. zabierania prawa jazdy niekonstytucyjne?

Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą przepisów dot. zabierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości.

Wniosek do Trybunału złożył Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar nie kwestionuje jednak zabierania prawa jazdy, ale podwójne karanie kierowcy. Osoba, która przekroczy w terenie zabudowanym prędkość o 50 km/h straci dokument umożliwiający poruszanie się po drogach, a także otrzyma mandat karny.

Poseł Andrzej Adamczyk, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury, przyznaje, że sytuacja jest kuriozalna.

– Rzecznik Praw Obywatelskich jasno i wyraźnie zidentyfikował: ustawa jest zła – wymierzona jest przeciwko społeczeństwu, przeciwko kierowcom. Myślę, że czas z tym skończyć. Uważam, że jakoś dotrwamy do końca tej kadencji Sejmu, a nowa przyniesie nowe rozwiązania, nowe otwarcie i skończymy wreszcie z psuciem prawa. Oczywiście, jeżeli Trybunał Konstytucyjny oceni niezgodność z konstytucją przepisów, tak jak uważa to RPO, natychmiast będziemy musieli to zmienić – podkreśla poseł Andrzej Adamczyk.

Jeżeli Trybunał Konstytucyjny oceni niezgodność przepisów z ustawą zasadniczą, Sejm będzie musiał dokonać zmian w ustawie. Będzie miał na to 18 miesięcy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl