fot. PAP/Tomasz Gzell

Przedstawiciele Komisji Weneckiej zakończą dziś rozmowy

Przedstawiciele Komisji Weneckiej zakończą rozmowy nt. zmian w Ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Dziś spotkają się z organizacjami pozarządowymi, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, przedstawicielami Trybunału Konstytucyjnego, ministerstwa sprawiedliwości oraz Kancelarii Prezydenta RP.

Polski rząd nie ma nic do ukrycia – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości.

Politycy opozycji krytykują działania rządu PiS-u. Podnoszą, że poprzez zmiany w Trybunale Konstytucyjnym naruszono zasady demokratycznego państwa prawa.

Poseł Stanisław Piotrowicz podkreśla, że nowela dot. Trybunału Konstytucyjnego spełnia normy przyjęte w krajach UE. Liczy, że Komisja Wenecka nie rozpoznaje spraw z punktu widzenia politycznego, a jedynie merytorycznego.

Komisja Wenecka badała zmiany ustrojowe, jakie wykonywane były na Węgrzech i tych zmian nie zatrzymała, mimo że była wokół tego wielka wrzawa. Badała również sprawy dotyczące Francji. Polska nie jest tutaj odosobnionym przypadkiem. Komisja Wenecka dość często, na wniosek poszczególnych państw, dokonuje oceny ustawodawstwa, opiniuje, wydaje zalecenia. Te zalecenia jakkolwiek nie są wiążące, tym nie mniej strony odnoszą się do tych zaleceń – zaznaczył poseł Stanisław Piotrowicz.

Komisja Wenecka przygotuje projekt opinii, który będzie przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji. Ta planowana jest za miesiąc.

Jeśli opinia byłaby jednak negatywna – PE może znów zorganizować debatę na temat Polski. Przy tej okazji może również przegłosować rezolucję ws. naszego kraju.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj