Egzaminy adwokackie i radcowskie w nowej formule

Od dziś do piątku w całym kraju odbędą się egzaminy adwokackie i radcowskie, które zostaną przeprowadzone w nowej formule. Przystąpi do nich ponad 5,5 tys. osób: ponad 2,3 tys. do egzaminu adwokackiego i około 3,2 tys. do radcowskiego.

Zdający po raz pierwszy będą mieli do rozwiązania zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu albo etyki zawodowej polegające na „przygotowaniu opinii prawnej w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny”. Taki wymóg wprowadziła uchwalona w czerwcu 2013 r. pierwsza z tak zwanych ustaw deregulacyjnych.

Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości, egzaminy będą składać się z pięciu części i rozplanowano je na cztery dni. W ciągu trzech pierwszych dni będą trwały po sześć godzin, a w czwartym dniu – osiem godzin. W zeszłym roku egzaminy te trwały trzy dni.

Dziś zdający będą rozwiązywać zadanie z zakresu prawa karnego, w środę – zadanie z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego, w czwartek – zadanie z zakresu prawa gospodarczego, a w piątek – zadanie z zakresu prawa administracyjnego i nowe zadanie o zasadach wykonywania zawodu adwokata albo radcy lub o zasadach etyki.

Do egzaminów zgłosiło się łącznie ponad 5,5 tys. osób. Do testu adwokackiego przystąpi ponad 2,3 tys. osób. Z kolei do egzaminu radcowskiego przystąpi ok. 3,2 tys. kandydatów

Zadania egzaminacyjne – jednakowe dla wszystkich zdających dany egzamin – przygotowane zostały przez zespoły, powołane przez Ministra Sprawiedliwości, w skład których wchodzą przedstawiciele MS oraz Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych.

„Podobnie jak w latach ubiegłych, zdający mają możliwość sporządzania prac egzaminacyjnych, według własnego wyboru, pismem ręcznym lub przy użyciu sprzętu komputerowego. Zdecydowana większość zdających, ok. 99 proc., wybrało możliwość rozwiązywania zadań przy użyciu sprzętu komputerowego” – zaznaczył resort sprawiedliwości.

W zeszłym roku do egzaminu adwokackiego przystąpiło 2175 osób, zaś do egzaminu radcowskiego 3635 osób. Zdawalność w poszczególnych komisjach oscylowała wokół 80 proc.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl