Projekt ustawy ws. oświadczeń majątkowych sędziów

Będzie kolejny projekt ustawy ws. oświadczeń majątkowych sędziów. Ma on pozwolić na opublikowanie także tych oświadczeń, które zostały złożone przed wejściem w życie zasady jawności dokumentów. Wdrożenie przepisów w programie Rozmowy niedokończone na antenie TV Trwam i Radia Maryja zapowiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Od 6 stycznia obowiązuje ustawa, w myśl której oświadczenia majątkowe polskich sędziów publikowane są w biuletynie informacji publicznej poszczególnych sądów. Obowiązek ten muszą one spełnić do 30 czerwca. Problem w tym, że wielu sędziów swoje oświadczenia przekazało przed 6 stycznia, a więc przed wejściem w życie ustawy.

– Część niestety tych sędziów, co budzi mój smutek, wykazało się pewnym – może to mocne słowo – cwaniactwem. Ta zmiana weszła z pewnym opóźnieniem w tym roku i było wielkie poruszenie żeby złożyć jak najszybciej oświadczenie majątkowe, żeby ono było przez rok tajne – powiedział Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro nie zamierza jednak odpuścić i chce, by wszystkie oświadczenia majątkowe sędziów były jawne, także te złożone przed 6 stycznia. Dlatego przygotowywane są nowe przepisy.

 – Zrobię im pewną niespodziankę, tym, którzy myśleli, że wywiną się i w tym roku ich oświadczenia nie będą jawne, dlatego że przygotowałem zmianę ustawy i również te oświadczenia, które oni myśleli, że utajnią, będą też jawne. To jest dobra informacja dla społeczeństwa, a niekoniecznie pewnie radosna dla tych sędziów, którzy myśleli, że społeczeństwo wywiodą w pole i ukryją swoje oświadczenia majątkowe – dodał Zbigniew Ziobro.

Minister Zbigniew Ziobro wyraził przekonanie, że oświadczenia majątkowe ludzi, którzy mają władzę rozstrzygać o innych w imieniu państwa powinny być jawne.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj