fot. PAP/Mateusz Marek

Min. Z. Ziobro: Reakcja organów państwa ws. Odry będzie przedmiotem postępowania karnego

Właściwa lub niewłaściwa reakcja organów państwa w sprawie Odry będzie przedmiotem postępowania karnego prowadzonego przez prokuraturę –  zapowiedział dziś minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. Dodał, że przeanalizowane zostanie zachowanie określonych urzędników w tej sytuacji.

Zapytany o ewentualne „błędy premiera Mateusza Morawieckiego” Zbigniew Ziobro zaznaczył, że „nie rozważamy błędów, mówimy tylko o pewnej presji, w której znalazły się różne osoby”.

„Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem tej katastrofy ekologicznej, która nastąpiła, niezależnie od tego, co przyniosły ustalenia (…). Ta wielka presja i te wymysły rodem z głowy pana Donalda Tuska – to wszystko tworzyło atmosferę, która skłaniała do szybkich decyzji” – podkreślił.

Minister sprawiedliwości stwierdził, że „chłodna ocena tej sprawy wymaga rzetelnej i uczciwej oceny działań i zaangażowania bądź zaniechania każdego z urzędników”.

„Jeżeli jest tak, jak mówi wiceminister klimatu i środowiska, Jacek Ozdoba, że w tej sprawie jedynym organem, który podejmował działania był Główny Inspektor Ochrony Środowiska – a jest tutaj główną ofiarą, w sensie politycznym, tej sytuacji – to myślę, że ta sprawa wymaga dalszego ciągu, żeby wobec tych, którzy rzeczywiście zaniechali swoje obowiązki, konsekwencje zostały wyciągnięte” – mówił Zbigniew Ziobro.

Wyjaśnił, że upływ czasu pozwala na „uczciwą i merytoryczną” ocenę przebiegu zdarzeń, a także na wyciągnięcie konsekwencji wobec organów, które nie wywiązały się ze swoich obowiązków.

Zdaniem Zbigniewa Ziobry „reakcja pewnych organów na poziomie wojewódzkim powinna być szybsza”.

„Jeśli patrzymy na kalendaruim, które przedstawił minister Ozdoba, to Główny Inspektor Środowiska dowiedział się o tych zdarzeniach nie od organów administracji wojewódzkich, które na miejscu mają możliwości zbadać ten problem, tylko dowiedział się o tym z mediów. I natychmiast kiedy się dowiedział podjął działania” – zaznaczył.

„Aspekty właściwej lub niewłaściwej reakcji organów państwa na to zjawisko będą przedmiotem i odrębnym wątkiem postępowania karnego prowadzonego przez prokuraturę. Będziemy oceniać, również od strony prawno-karnej, a być może też i od strony sygnalizowania nieprawidłowości wyniku śledztwa, jakie zostanie przeprowadzone, braku właściwej reakcji organów państwa” – mówił.

Zbigniew Ziobro zastrzegł, że jako prokurator generalny nie chce przesądzać wyniku tej sprawy.

„Mogę tylko powiedzieć, że ten wątek będzie dogłębnie analizowany, czyli będzie analizowane i porównywane zachowanie określonych urzędników, przedstawicieli organów państwa, zobowiązaniami prawnymi, jakie na nich ciążyły i ewentualnie reakcjami na zalecenia i wskazania, które były do nich kierowane” – stwierdził minister sprawiedliwości.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl