Z. Ziobro: Wprowadziliśmy do KRS „tlen demokracji” oraz nowe standardy

KRS wybierał swoich członków kierując się kryterium: „kto najlepiej będzie reprezentował interesy korporacji sędziowskiej”; postanowiliśmy to zmienić, wprowadzając tlen demokracji i nowe standardy – oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Sejm wybrał we wtorek 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć – klub Kukiz’15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. Kluby: PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu.

Na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro wskazał, że rząd zdecydował się „wprowadzić model, który ma swoją tradycję w części państw europejskich”.

„W niektórych państwach europejskich w ogóle nie ma rad sądownictwa, takich jak KRS (…). My nie poszliśmy aż tak daleko (…). Zdecydowaliśmy się funkcjonować w ramach utrzymania w Polsce organu, jakim jest KRS” – dodał.

„Uznaliśmy, że nie może być tak, że samo środowisko wybiera się w ramach tegoż KRS i tak naprawdę wyboru tego dokonuje według kryteriów: +kto z kandydatów będzie najlepiej chronił interes samej korporacji sędziowskiej+” – mówił Zbigniew Ziobro. Według niego przy wyborze członków KRS nie było kryterium interesu: publicznego, państwowego, obywateli.

„Głównym kryterium było myślenie: +kto będzie nas, nasze interesy, reprezentował najlepiej+” – stwierdził szef Ministerstwa Sprawiedliwości.

„Postanowiliśmy to zmienić, wprowadzając tlen demokracji i nowe standardy do KRS” – oświadczył Zbigniew Ziobro.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl