Min. Ziobro: nie będzie wyższych standardów w sądownictwie bez Izby Dyscyplinarnej w SN

Nie będzie podniesienia standardów etycznych i moralnych w środowisku sędziowskim bez utworzenia izby dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym – powiedział w czwartek dziennikarzom w Sejmie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zdaniem Ziobry, obecnie „jest wielki kryzys w polskim sądownictwie”, ale – jak dodał – jest też wielu uczciwych i przyzwoitych sędziów.

– Chcemy, żeby sędziowie byli niezawiśli i wydawali uczciwe, sprawiedliwe wyroki. Nie będzie tego bez podniesienia standardów etycznych i moralnych w tym środowisku, a może to się stać tylko dzięki sprowadzeniu Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym – mówił szef MS.

Dodał, że planowana w projekcie ustawy o SN osobna Izba Dyscyplinarna to „wielkie wyzwanie i wielka zmiana, która ma zagwarantować uczciwość”. Jak mówił, „nie ma sprawiedliwości bez uczciwości”.

Jak zaznaczył, celem ustawy PiS o Sądzie Najwyższym jest „skończenie z patologiami” w sądownictwie.

– Celem jest, aby skończyć z patologiami w środowisku, które samo siebie nazywa nadzwyczajną kastą, aby skończyć z zamiataniem przez sędziów afer i różnych brzydkich wydarzeń w środowisku sędziowskim pod dywan, aby immunitet nie służył bezkarności, ale ochronie niezawisłości – powiedział.

W czwartek Sejm ma głosować nad projektem PiS ustawy o Sądzie Najwyższym. W nocy ze środy na czwartek trafił on do sejmowej komisji sprawiedliwości po I i II czytaniu, które odbyły się we wtorek w burzliwej atmosferze na sali sejmowej. Komisja zakończyła prace w czwartek po północy.

PAP/RIRM

drukuj