CMWP SDP krytycznie o publikacji „Gazety Wyborczej” na temat żony Zbigniewa Ziobry
CMWP SDP z zaniepokojeniem przyjmuje podjętą przez „Gazetę Wyborczą” próbę dyskredytowania ministra sprawiedliwości poprzez publikacje informacji o jego żonie – napisała dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dr Jolanta Hajdasz.
cmwp krytycznie o publikacji GW – termin i treść artykułu o p. Koteckiej wskazuje, iż jest on elementem nieuczciwej walki politycznej, której celem jest dyskredytowanie ministra sprawiedliwości i związanego z nim obozu politycznego.https://t.co/Vo9peTAvuL pic.twitter.com/Ia7NrX24Lz
— Jolanta Hajdasz (@jolanta_hajdasz) February 28, 2020
W środę „Gazeta Wyborcza” podała, że podczas przesłuchania, które miało miejsce 2 lipca 2009 r., świadek koronny Piotr K. ps. „Broda” opowiadał przed prokuratorem, że Patrycja Kotecka – obecna żona Zbigniewa Ziobry, a w przeszłości dziennikarka TVP, była związana z ludźmi ze świata przestępczego Warszawy, głównie z gangiem mokotowskim. Według Piotra K., Patrycja Kotecka służyła gangsterom do rozpracowywania różnych środowisk, a kontakt ze Zbigniewem Ziobrą miała nawiązać na polecenie mafii.
Jak czytamy na stronie internetowej CMWP SDP, „informacje ujawniane przez media w odpowiedzi na publikację <<Gazety Wyborczej>> (m.in. portal <<wpolityce.pl>>) potwierdzają, iż w/w artykuł oparty był na kłamstwach i konfabulacjach niewiarygodnych osób. W ocenie CMWP SDP termin, treść opublikowanego artykułu i sposób jego promocji w mediach, w tym w społecznościowych, wskazuje na to, iż jest on elementem nieuczciwej walki politycznej, której celem jest dyskredytowanie ministra sprawiedliwości i związanego z nim obozu politycznego”.
CMWP SDP na swojej stronie poinformowało także, „iż zgodnie z zasadami Światowej Karty Etyki Dziennikarskiej przyjętej 12 czerwca 2019 r. podczas 30. Kongresu Międzynarodowej Federacji Dziennikarskiej (IFJ), podstawowym obowiązkiem dziennikarza jest szacunek dla prawdy i prawo opinii publicznej do jej poznania. Spełniając ten obowiązek dziennikarz powinien zawsze przestrzegać zasady rzetelności w zbieraniu i publikowaniu informacji i nie wolno mu wykorzystywać wolności prasy dla partykularnych korzyści. Jest to podstawą zasady wolności słowa w demokratycznym państwie, do której przestrzegania zobowiązani są zarówno przedstawiciele władzy, jak i mediów”.
PAP