fot. strazgraniczna.pl

Straż Graniczna: każdy funkcjonariusz ma dostęp do masek i rękawic

Każdy z funkcjonariuszy Straży Granicznej ma dostęp do środków ochrony indywidualnej, takich jak maski i rękawice – poinformowała rzeczniczka KG SG por. Agnieszka Golias, odnosząc się do wytycznych wydanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego MSWiA.

W związku z zagrożeniem koronawirusem Główny Inspektor Sanitarny MSWiA wydał wytyczne w sprawie postępowania funkcjonariuszy mających kontakt z osobami podejrzanymi o zakażenie i z zakażonymi nowym typem koronawirusa SARS-CoV-2. W wydanych wytycznych GIS MSWiA informuje m.in. o sposobach zapobiegania infekcji i informuje o objawach towarzyszących zarażeniu koronawirusem.

Jak poinformowała rzecznik prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej por. SG Agnieszka Golias, formacja „realizuje wytyczne organów właściwych w kwestii ochrony sanitarno-epidemiologicznej”.

„Zgodnie z zaleceniami w przypadku podróżnego zgłaszającego złe samopoczucie, świadczące o podejrzeniu zakażenia lub zachorowania wywołanego koronawirusem, funkcjonariusze mają obowiązek niezwłocznie wezwać służby medyczne, a osobę zgłaszającą złe samopoczucie odizolować od pozostałych podróżnych” – zaznaczyła Agnieszka Golias.

Rzecznik podkreśliła, że każdy z funkcjonariuszy Straży Granicznej ma dostęp do środków ochrony indywidualnej zgodnie z zaleceniami, a więc do masek i rękawic, których może użyć w razie potrzeby. Dodała, że strażnicy graniczni są również szkoleni w zakresie procedur epidemiologicznych, higieny i organizacji pracy.

Według wytycznych GIS MSWiA podczas wykonywania obowiązków służbowych funkcjonariusze i pracownicy SG w razie bezpośredniego kontaktu z osobami mogącymi być nosicielami koronawirusa bądź z osobami zarażonymi powinni m.in. stosować maski ochronne na twarz i rękawice nitrylowe. Do dezynfekcji rąk powinni stosować preparaty na bazie alkoholu.

W sytuacji zaobserwowania objawów u osoby, wobec której wykonywane są czynności służbowe, lub osoby deklarującej złe samopoczucie świadczące o podejrzeniu zakażenia lub zachorowania wywołanego koronawirusem, funkcjonariusze powinni niezwłocznie poinformować o tym telefonicznie służby medyczne.

„Należy odizolować osobę od pozostałych podróżnych do czasu przyjazdu zespołu medycznego. W przypadku podejrzenia zespołu niewydolności oddechowej, osoby takie powinny być niezwłocznie odosobnione, a następnie transportowane przez zespół ratownictwa medycznego do oddziału zakaźnego w celu hospitalizacji w warunkach izolacji oddechowej” – napisano w wytycznych GIS MSWIA.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Na świecie potwierdzono ponad 82 tys. przypadków zarażeń koronawirusem, który rozprzestrzenił się na blisko 50 krajów.

W związku z zagrożeniem służby sanitarne nie zalecają podróżowania do Chin, Korei Południowej i Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl