fot. PAP/Rafał Guz

Min. Z. Ziobro: Jutro do sądu trafi kolejny akt oskarżenia w związku z tzw. aferą reprywatyzacyjną w Warszawie 

Jutro do sądu trafi kolejny akt oskarżenia w związku z tzw. aferą reprywatyzacyjną w Warszawie – poinformował prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak zaznaczył, akt oskarżenia obejmuje 13 osób i dotyczy 13 nieruchomości.

Prokuratura poinformowała, że w zapowiadanym akcie oskarżenia zarzucono oskarżonym popełnienie 37 przestępstw, w tym korupcji.

Podczas konferencji minister Zbigniew Ziobro, w kontekście kolejnego aktu oskarżenia, wskazał na skalę oszustw związanych z działalnością grup przestępczych, które grabiły Warszawę z nieruchomości.

– Rzecz dotyczy blisko pół tysiąca nieruchomości warszawskich. To pokazuje ogromną skalę tego przestępczego zjawiska. Do tej pory prokuratura postawiła zarzuty 52 osobom, w tym bardzo prominentnym przedstawicielom prawnego świata biznesu, wpływowym urzędnikom warszawskim. Łącznie te zarzuty objęły 15 adwokatów, radców prawnych, w tym jednego notariusza, licznych urzędników i funkcjonariuszy publicznych. Dokonano zabezpieczeń majątkowych na kwotę 140 mln złotych w ramach prowadzonych postępowań oraz stwierdzono łapówki o łącznej wartości ponad 45 mln złotych – mówił Zbigniew Ziobro.

Z kolei prokurator Michał Ostrowski podkreślił, że akt oskarżenia, który zostanie jutro skierowany do sądu przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, będzie już siódmym w zakresie tzw. afery reprywatyzacyjnej w Warszawie.

– Dotyczy on 13 oskarżonych. Łącznie zarzucono im 37 przestępstw, w tym przestępstw korupcyjnych, gdzie kwota korzyści majątkowych przyjętych przez urzędników Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy przekracza 2 mln złotych. Łączna szkoda wyliczona przez prokuratorów w zakresie tego aktu oskarżenia przekracza 90 mln złotych. Oskarżonych zostanie 6 urzędników Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, 4 radców prawnych, notariusz i 2 handlarzy roszczeń – wskazał Michał Ostrowski.

To właśnie w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu od 2016 r. działa specjalny zespół prokuratorów zajmujący się sprawą reprywatyzacji.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl