K. Szczerski: Szczyt NATO w Warszawie zrealizował swoje zamierzenia

Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta podsumował w programie „Gość poranka” na antenie TVP Info zakończony w sobotę szczyt NATO w Warszawie i zdradził o czym rozmawiał z prezydentem USA Barackiem Obamą. W rozmowie została poruszona także kwestia zbrodni wołyńskiej.

Minister Kancelarii Prezydenta witał Baracka Obamę na lotnisku, tuż po jego przylocie do Polski. Obama podkreślił, że przyjechał do Polski na historyczny szczyt Sojuszu.

– Padły słowa o tym, że Pan prezydent przyjeżdża na historyczny szczyt do Warszawy i że ma nadzieję, że ten szczyt przejdzie do historii swoimi decyzjami. (…) Było pochwalenie Polski – powiedział Krzysztof Szczerski.

Zdaniem Szczerskiego szczyt pokazał jedność.

– Wszyscy podkreślają, że w tym czasie, gdzie jest dużo niepewności i podziałów ten szczyt pokazał, że NATO jest jednością i to jest najważniejszy sygnał do naszych partnerów, także tych trudniejszych – zaznaczył minister.

Gość programu TVP Info podkreślił kwestię jedności Sojuszu w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa jego członkom.

– NATO jest Sojuszem, który powoduje, że ta nasza obrona nie jest obroną samotną. (…) Bezpieczeństwo Sojuszu jest niepodzielne. Każda jego część jest przez Sojusz broniona – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Minister zapewnił, że koniec szczytu nie oznacza zakończenia rozmów na temat bezpieczeństwa państw flanki wschodniej.

– Spotkania szefów państw wschodniej flanki będą kontynuowane. Chcemy utrzymać spotkania na najwyższym szczeblu wszystkich państw flanki wschodniej – od Estonii po Bułgarię. W tym roku spotkają się jeszcze ministrowie spraw zagranicznych, żeby omówić wyniki szczytu NATO – wyjaśnił Szczerski.

Minister na antenie TVP Info odniósł się też do zbrodni wołyńskiej. Podkreślił, że zbrodni wołyńskiej nie należy rozpatrywać tylko pod jednym kątem.

– Są zbrodnie, ale są też czyny heroiczne. Historia nigdy nie jest czarno-biała. Ważne, żeby była prawda – powiedział Krzysztof Szczerski.

Dodał, że pamięć o ofiarach jest obowiązkiem ludzi żyjących. Poinformował też, że prezydent Andrzej Duda odwiedzi Kijów 25 sierpnia.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl