Prezes ZUS: emerytury mogą być coraz niższe

Emerytury Polaków mogą być coraz niższe. Według Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertrudy Uścińskiej w niedługim czasie mogą one wynosić 30 procent ostatniej pensji albo i mniej.

W wywiadzie udzielonym ,,Rzeczpospolitej” prof. Gertruda Uścińska wskazała, że obecnie niemal 150 tys. osób pobiera z ZUS-u emeryturę minimalną. Jej wysokość to 882 zł brutto, czyli netto – 750 zł miesięcznie. Z kolei kolejne 70 tys. osób w ogóle nie wypracowało stażu, który uprawniałby ich do pobierania świadczenia nawet minimalnego.

Prezes ZUS-u zaznaczyła, że dziś najniższa emerytura wypłacana przez ZUS i OFE wynosi – i tu uwaga – 24 groszy miesięcznie.

Poseł Józefa Hrynkiewicz nie jest zaskoczona tymi informacjami. Polityk zaznacza, że dzisiaj niezbędna jest szeroka publiczna dyskusja na ten temat.

– Musi być bardzo jasno określone jak mają być płacone składki, jaki ma być system finansowania i jaka ma być wysokość najniższego świadczenia emerytalnego. A jeśli tego świadczenia nie ma, to trzeba jasno powiedzieć z jakich środków osoba, która takiego świadczenia nie otrzyma, będzie musiała się utrzymywać. Ja wiem, że to są bardzo trudne zagadnienia, ale nie uciekniemy od takiej bardzo poważnej, twardej, publicznej i otwartej dyskusji – mówi poseł Józefa Hrynkiewicz.

Zdaniem szefowej ZUS-u prof. Gertrudy Uścińskiej należy uświadamiać Polaków, by odkładali dodatkowe pieniądze na starość.

Prezes zaapelowała też o zmiany w prawie, które będą zachęcać do oszczędzania.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl