fot. PAP/Tomasz Gzell

Ustawa dot. waloryzacji emerytur i rent trafiła do Senatu

Do Senatu trafiła ustawa waloryzacyjna świadczeń emerytalno-rentowych. Zakłada ona wzrost od 1 marca bieżącego roku najniższego świadczenia emerytalnego do 1200 zł brutto. Obecnie jest to 1100 zł brutto.

Podobnie jak w ubiegłym roku, waloryzacja ma być kwotowo-procentowa. Oznacza to, że gwarantowana minimalna podwyżka wyniesie 70 zł brutto – mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

– Z tego skorzystają ci wszyscy, którzy mają emeryturę czy rentę w wysokości do 2164 złotych, czyli mają tę gwarantowaną minimalną podwyżkę emerytur o 70 złotych. To jest pierwsza zmiana. Drugą bardzo ważną zmianą jest podniesienie najniższej emerytury z 1100 zł do 1200 złotych. To rozwiązanie obejmie wszystkich emerytów i rencistów, którzy są uprawnieni do świadczeń emerytalnych, a jest to prawie 9 milionów 800 tysięcy uprawnionych. Koszt tego planu wynosi dla nas wszystkich 9 miliardów 100 milionów złotych – wskazał wiceminister Stanisław Szwed.

Jeśli Senat zgłosi poprawki do ustawy, wówczas ponownie ona wróci do Sejmu.

W tym roku również polscy seniorzy otrzymają trzynastą emeryturę. Dodatkowe świadczenie będzie przysługiwać pobierającym minimalne emerytury i renty.

Tak zwana „trzynastka” będzie stanowić równowartość najniższej emerytury brutto, która będzie obowiązywała od 1 marca bieżącego roku, czyli do portfeli seniorów wpłynie 1200 zł.

RIRM

drukuj