fot. twitter.com

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej ostrzega seniorów przed podejrzanymi telefonami w sprawie 14. emerytury

Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przestrzegła przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o 14. emeryturę. Świadczenie jest przyznawane z urzędu, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku.

Pierwsze wypłaty 14. emerytur trafiły na konta emerytów i rencistów w zeszły piątek. Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymują osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Pozostali otrzymają 14. emeryturę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, w rozmowie w TVP INFO ponownie przestrzegła przed oszustami, którzy oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o 14. emeryturę. Świadczenie jest przyznawane z urzędu, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku.

„Zakład Ubezpieczeń Społecznych (…) w terminie pobierania renty, czy emerytury wypłaca 14.emeryturę” – podkreśliła minister.

Przypomniała, że do świadczenia uprawnionych jest blisko 8 mln emerytów.

„Emerytury w pełnej wysokości, czyli brutto 1250,88 zł, a w mechanizmie złotówka za złotówkę blisko 1 mln 200 tys. emerytów” – wskazała min. Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS przypomniała, że korzystne rozwiązania dla seniorów zakłada także rządowy program „Polski Ład”. W ramach proponowanych rozwiązań seniorzy otrzymujący świadczenie do 2500 zł brutto nie będą odprowadzały podatku od swoich rent i emerytów.

„Na tym rozwiązaniu skorzysta większość emerytów” – podkreśliła min. Marlena Maląg.

Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku.

14. emerytura przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 r. miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Dodatkowej emerytury nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń jest zawieszone.

14 emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, nie są dokonywane potrącenia i egzekucje.

 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl