(fot. PAP)

Ustawa emerytalna do Trybunału Konstytucyjnego

Związkowcy i opozycja zapowiadają, że w najbliższym czasie złożą wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie ustawy o wydłużeniu wieku emerytalnego za niezgodny z Konstytucją. 

OPZZ uznało, że ustawa jest niezgodna z zasadą praw nabytych. Reforma objęła by osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r., czego nie przewidywała reforma emerytalna z 1999 roku.

Kontrowersje budzi też za krótki czas vacatio legis dotyczący wprowadzania zmian  w ustawie. Ustawa zacznie działać od stycznia 2013 roku, natomiast  już w marcu pierwsze roczniki pójdą na emeryturę.

Polityka emerytalna rządu Donalda Tuska wprowadza wiele szkodliwych zmian, które budzą sprzeciw wielu środowisk.

„Prawo i Sprawiedliwość ma opracowany wniosek do Trybunału Konstytucyjnego i ten wniosek będzie złożony w najbliższym czasie. Jest on obszerny, generalnie przedstawia zmiany, które wprowadza ustawa zwana w skrócie „67”. Także odnosi się do skutków tych zmian, które były wprowadzone wcześniej, dlatego że skutki zmiany ustawy emerytalnej nazywanej ustawą „67” należy brać w kontekście tych zmian, które w Polsce były przeprowadzane mniej więcej od 1997 r., a głównie zostały wprowadzone w roku 2008 ustawą z 21 listopada” – powiedziała poseł Józefa Hrynkiewicz z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.  

System oszczędzania na ludziach starszych, którym przysługuje emerytura to celowe działania obecnego rządu Donalda Tuska. W konsekwencji wielu ludzi zostanie pozbawionych emerytury, za uczciwą pracę.

 „Szkodliwość całej tej zmiany polega na tym, że likwidujemy system ubezpieczenia społecznego i przechodzimy na system celowego oszczędzania na starszych. I dzisiaj wiemy już, że bardzo wiele osób urodzonych w latach 50., 60., a także następnych nigdy nie będzie w stanie zebrać sobie nawet na najskromniejszą emeryturę. Dlatego ten wniosek jest przygotowany. Chodzi o to, że wskutek tej ustawy, wskutek wydłużenia targu pracy dla mężczyzn i dla kobiet, wiele osób nie będzie miało żadnej emerytury” – powiedziała poseł Józefa Hrynkiewicz z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Wypowiedź Józefy Hrynkiewicz:

Audio MP3
Pobierz
drukuj