fot. PAP/Tytus Żmijewski

E. Rafalska: Emerytura to wybór, a nie przymus

W wywiadzie dla Redakcji Informacyjnej Radia Maryja minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska wskazała, że potrzebna jest dobra kampania informacyjna, która wskaże Polakom, jakie otrzymają świadczenia emerytalne, gdyby przeszli na emeryturę teraz, a jakie, kiedy pracowaliby dłużej. Jak podkreśliła, przejście na emeryturę ma być wyborem, a nie przymusem.

NBP przygotował raport dotyczący polskiego rynku pracy, w którym mowa jest o tym, że obniżenie wieku emerytalnego ma negatywnie wpłynąć na rynek pracy. Zdaniem Elżbiety Rafalskiej, nie ma jeszcze twardych danych, jeśli chodzi o wpływ przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego i rządowego programu wsparcia dla rodzin.

Ten raport jest bardzo szczegółowy. Jeżeli chcielibyśmy powiedzieć, że program 500 plus negatywnie wpływa na rynek pracy, musielibyśmy mieć na to twarde dane i informacje. W raporcie NBP tego nie znajdziemy. Są natomiast obawy, że będą odejścia z powodu przywrócenia wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) i ubytku pracowników z dużym doświadczeniem w wieku emerytalnym. Tu rzeczywiście rząd ma świadomość, że potrzebna jest dobra kampania informacyjna, która wyraźnie powie osobom podejmującym decyzję o przejściu na emeryturę, jakie będą miały świadczenia emerytalne bądź jakie by miały, gdyby pracowały dłużej. Przy dyskusji o wieku emerytalnym cały czas podkreślam, że nie jest to przymus pójścia na emeryturę, ale jest to prawo, z którego możemy skorzystać, choć nie musimy. Te przepisy po prostu dają nam możliwość wyboru – wskazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Elżbieta Rafalska odniosła się również do programu 10000 plus.

Są konkretne działania podjęte przez ZUS i została przygotowana szeroka akcja informacyjna, która lada moment zostanie uruchomiona. Natomiast w resorcie rozwoju wicepremier Mateusz Morawiecki pracuje nad koncepcją i pomysłem zachęty finansowej, w momencie gdy nabierze to kształt projektu ustawy, będziemy analizować wszystkie pozostałe elementy tego projektu. (…) Na razie jednak nie możemy rozmawiać o szczegółach – powiedziała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

RIRM

drukuj