fot. PAP/EPA

Ojciec św. Franciszek oddał hołd św. Janowi Pawłowi II podczas audiencji generalnej

Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej oddał hołd św. Janowi Pawłowi II, którego 12. rocznica śmierci obchodzona była w niedzielę. Papież modlił się też za ofiary zamachu w Petersburgu i potępił atak chemiczny w Syrii.

Zwracając się do Polaków Franciszek powiedział: „Pozdrawiam serdecznie obecnych tu rodaków świętego Jana Pawła II”.

„W pierwszych dniach kwietnia wspominamy Jego przejście do domu Ojca. Był wiernym świadkiem Chrystusa, gorliwym obrońcą dziedzictwa wiary” – podkreślił.

Następnie papież zauważył, że Jan Paweł II „przypomniał światu dwa wielkie orędzia: Jezusa Miłosiernego i orędzie fatimskie. Pierwsze przybliżył nam Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia; drugie, mówiące o triumfie Niepokalanego Serca Maryi nad złem, uświadamia nam stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie”.

„Przyjmijmy te orędzia, niech przemieniają nasze serca, otwórzmy drzwi Chrystusowi” – wezwał Franciszek.

Na zakończenie audiencji papież powiedział, że modli się za ofiary poniedziałkowego zamachu w metrze w Petersburgu, w którym zginęło 14 osób. „Zawierzając miłosierdziu Bożemu tych, którzy tragicznie zginęli, wyrażam moją duchową bliskość z rodzinami i wszystkimi, którzy cierpią z powodu tego dramatycznego wydarzenia”.

Następnie Franciszek mówił o ataku chemicznym w Syrii, w którym we wtorek zginęły co najmniej 72 osoby.

„Obserwujemy zatrwożeni ostatnie wydarzenia w Syrii. Stanowczo potępiam niedopuszczalną masakrę, jaka miała miejsce wczoraj w prowincji Idlib, gdzie zabito dziesiątki bezbronnych osób, wśród nich dzieci” – mówił.

„Modlę się za ofiary i ich rodziny i apeluję do sumienia tych, na których spoczywa odpowiedzialność polityczna, na poziomie lokalnym i międzynarodowym, aby zakończyła się ta tragedia i przyniesiono ulgę tej drogiej ludności, od dawna wycieńczonej wojną” – oświadczył papież.

Franciszek wezwał o podjęcie wysiłków, by pomoc dotarła do mieszkańców Syrii.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj