fot. PAP/EPA

Ojciec Święty Franciszek: Nie zapominajmy o ubogich

Podczas środowej audiencji generalnej Ojciec Święty Franciszek kontynuował cykl katechez na temat pasji ewangelizacyjnej. W swoich rozważaniach przywołał świadectwo św. Daniela Comboniego i odniósł się do problemów krajów afrykańskich.

W ramach cyklu katechez o gorliwości ewangelizacyjnej Papież zatrzymał się nad świadectwem św. Daniela Comboniego, który żył w XIX wieku w czasach naznaczonych koszmarem niewolnictwa.

W Afryce tak umiłowanej przez Comboniego, dziś rozdartej wieloma konfliktami, „po kolonializmie politycznym rozpętał się równie zniewalający «kolonializm gospodarczy»”. To dramat, w obliczu którego świat bardziej rozwinięty gospodarczo często zamyka oczy, uszy i usta (…), dlatego ponawiam mój apel: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować – mówił Ojciec Święty.

Święty Daniel Comboni był – jak zauważył Ojciec Święty – wielkim apostołem Afryki. Zrozumiał, że niewolnictwo społeczne jest zakorzenione w głębszej niewoli, niewoli serca, niewoli grzechu, z której wyzwala nas Pan.

Niestety, niewolnictwo, podobnie jak kolonializm, nie należy do przeszłości –  powiedział Papież.

Papież Franciszek nawiązał w swoich rozważaniach do sylwetki św. Daniela Comboniego, którego opisał jako Dobrego Pasterza gotowego oddać życie za swoją owczarnię.

– Jego gorliwość była energiczna i prorocza w przeciwstawianiu się obojętności i wykluczeniu. W swoich listach serdecznie strofował swój ukochany Kościół, który zbyt długo zapominał o Afryce. Marzeniem Comboniego jest Kościół, który jest wspólną sprawą z ukrzyżowanymi w dziejach, aby wraz z nimi doświadczyć zmartwychwstania. Jego świadectwo zdaje się powtarzać nam wszystkim, mężczyznom i kobietom Kościoła: „Nie zapominajcie o ubogich, kochajcie ich, ponieważ w nich jest ukrzyżowany Jezus, w oczekiwaniu na zmartwychwstanie – akcentował papież Franciszek.

Ojciec Święty zwrócił się także do Polaków, pozdrawiając grupę osób niepełnosprawnych z warsztatu terapii zajęciowej Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Szumowie.

Pozdrawiam serdecznie Polaków, w szczególności grupę osób niepełnosprawnych z warsztatu terapii zajęciowej Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Szumowie wraz z opiekunami. Święty Daniel Comboni był człowiekiem rozmiłowanym w Bogu i braciach. Dziś apeluje do nas, byśmy nigdy nie zapominali o ubogich, lecz kochali ich, ponieważ w nich jest obecny Jezus ukrzyżowany, oczekujący na zmartwychwstanie. Z serca wam błogosławię – powiedział Papież.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl