Przygotowania do pielgrzymki Ojca Świętego

Już jutro Ojciec Św. Franciszek uda się z pielgrzymką do Ziemi Świętej. Wizyta Papieża potrwa dwa dni. Ojciec Święty odwiedzi Betlejem, Jerozolimę, a także Amman w Jordanii.

Pierwszy etap papieskiej pielgrzymki przewiduje spotkanie z królem i władzami Jordanii, Mszę św. na stadionie w Ammanie, wizytę w domniemanym miejscu chrztu Jezusa w Betanii za Jordanem oraz spotkanie z syryjskimi uchodźcami. Następnego dnia papież Franciszek śmigłowcem z Ammanu poleci do Betlejem, gdzie spotka się z władzami Autonomii Palestyńskiej, odprawi Mszę św. na Placu Żłóbka, nawiedzi Grotę Narodzenia i pozdrowi dzieci z obozów dla uchodźców palestyńskich.

Tego samego dnia po południu Papież poleci do Jerozolimy, gdzie przewidziano oficjalne powitanie. Trzecim etapem pielgrzymki Ojca Świętego będzie Jerozolima. Jeszcze 25 maja wieczorem papież Franciszek gościć będzie w delegaturze apostolskiej patriarchę ekumenicznego Bartłomieja i podpisze z nim wspólną deklarację. Następnie będzie na spotkaniu ekumenicznym w bazylice Grobu Pańskiego.

Na kolejny dzień przewidziano spotkania z wielkim muftim Jerozolimy, naczelnymi rabinami Izraela oraz prezydentem i premierem tego kraju, a także odwiedziny przy Murze Zachodnim świątyni, na Wzgórzu Pamięci i w Instytucie Yad Vashem. Po południu Papież na Górze Oliwnej zobaczy się jeszcze raz z Bartłomiejem, a następnie z miejscowym duchowieństwem. Odprawi też w Wieczerniku Mszę św. z katolickimi ordynariuszami Ziemi Świętej. Będzie to ostatni punkt jego pielgrzymki. Jeszcze tego samego dnia, po pożegnaniu na lotnisku w Tel Awiwie, papież Franciszek powróci do Rzymu.

Ojciec Święty wyjaśnił, że głównym celem jego podróży będzie upamiętnienie historycznego spotkania papieża Pawła VI i patriarchy Konstantynopola Atenagorasa z 5 stycznia 1964 roku. Ich spotkanie zapoczątkowało dialog katolicko-prawosławny.

Bezpośrednim nawiązaniem do tego wydarzenia będzie spotkanie ekumeniczne w Jerozolimie w bazylice Grobu Pańskiego. Mają wziąć w nim udział przedstawiciele wszystkich Kościołów chrześcijańskich obecnych w Ziemi Świętej oraz formalnego przywódcy prawosławia, patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl