Dublin: na Światowe Spotkanie Rodzin przybędzie papież Franciszek

Pod hasłem “Ewangelia rodziny: radość dla świata” w Dublinie trwa 9. Światowe Spotkanie Rodzin. Dziś do rodzin z całego świata dołączy Ojciec Święty Franciszek. Transmisję z wydarzenia przeprowadzą Radio Maryja oraz TV Trwam.

Do stolicy Irlandii papież przybędzie w godzinach porannych. Po przylocie spotka się z przedstawicielami władz kraju, odwiedzi katedrę, ośrodek pomocy dla bezdomnych i ubogich. Wieczorem Jego Świątobliwość weźmie udział w Święcie Rodzin na stadionie Croke Park.

Odbywające się co 3 lata Światowe Spotkanie Rodzin przyciąga tłumy pielgrzymów. W tym roku w wydarzeniu uczestniczy około 40 tys. osób ze 116 państw. W Dublinie jest też liczna delegacja z Polski, na czele której stoi ks. bp Wiesław Śmigiel – przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

– Wszystko, co tutaj się dzieje, jest ukierunkowane na małżeństwo, na rodzinę, na świętość małżeństwa rozumianego, jako sakrament, jako wspólnota osób, ale i wspólnota z Bogiem. Jest to też ukierunkowane na radość, która z tego wypływa i na nadzieję, bo myślę, że nie ma żadnej wątpliwości, iż małżeństwo i rodzina są nadzieją dla Kościoła, ale i dla świata – mówił ks. bp Wiesław Śmigiel.

Irlandia tego potrzebuje. W kraju o głębokich korzeniach katolickich coraz silniejsze są środowiska liberalno-lewicowe. Kościół zmaga się z wieloma problemami, a społeczeństwo zlaicyzowało się. Zalegalizowano zabijanie dzieci poczętych oraz wypromowano dewiacyjne środowiska LGBT.  Premierem kraju został zadeklarowany homoseksualista.

– Irlandia jest coraz bardziej zróżnicowana, coraz bardziej świecka, o wiele bardziej liberalna, wyglądająca o wiele bardziej globalnie – ocenił Leo Varadkar, premier Irlandii.

Irlandzcy katolicy nie poddają się. Bardzo mocno walczyli przeciwko zmianie konstytucji pozwalającej zabijać dzieci poczęte. Zorganizowali Różaniec do Wybrzeży Irlandii. Tysiące osób zaangażowało się też w ogólnokrajową kampanię mającą zachęcić Irlandczyków do ochrony życia poczętego.

– Spotkałem w tej grupie ludzi w różnym wieku, szczególnie młodych. Dokonali oni nadzwyczajnego wysiłku – zaznaczył ks. bp John Buckley z diecezji Cork i Ross.

Irlandzcy katolicy wiążą ogromne nadzieje z wizytą Ojca Świętego Franciszka.

Papież przybędzie do Irlandii prawie 40 lat po historycznej wizycie Św. Jana Pawła II, który w 1979 r. apelował o pokój i pojednanie w podzielonej politycznie Irlandii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl