Irlandia: w oczekiwaniu na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem

Szok. Tak jednym słowem można opisać pierwsze wrażenia po przylocie do Irlandii, gdzie wraz z br. Grzegorzem Prusiem odbywam tygodniowe praktyki wakacyjne. Szok ponieważ z upalnej i suchej Polski trafiliśmy na Zieloną Wyspę – deszczową i chłodną. Na szczęście tylko pogoda okazała się nieprzyjazna.

Nasze praktyki składaj się z dwóch części. Pierwsza to spotkanie kleryków redemptorystów z Europy,  dokładnie z Włoch, Słowacji, Hiszpanii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. mieliśmy okazję spędzić razem czas, i poznać pracę redemptorystów w Irlandii. Odwiedziliśmy parafie w Dundalk oraz w Belfaście. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni wielką gościnnością tak współbraci jak i parafian oraz świeckich współpracowników. Mogliśmy dowiedzieć się wiele o historii Irlandii i pracy naszych współbraci. Spotkaliśmy się także że wspólnotą redemptorystek, które mają swój dom w Dublinie.

Druga część naszych praktyk to udział w Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie, które rozpoczęło się 22 sierpnia. Wspólnie przygotowaliśmy stoisko redemptorystów, gdzie można uzyskać informacje o działalności Zgromadzenia oraz sanktuarium św. Gerarda Majelli, gdzie można uczcić jego relikwie i poprosić goo modlitwę. Oprócz pomocy w obsłudze stanowiska redemptorystów braliśmy udział w odczytach i panelach dyskusyjnych odbywających się w trakcie Spotkania Rodzin. Mieliśmy okazję posłuchać między innymi o radzenia sobie z kłótniami w małżeństwie, o roli ojca i matki w rodzinie i ich wzajemnym uzupełnianie się czy też o technologii – jej dobrodziejstwach i zagrożenia w życiu rodzin.

W piątkowe popołudnie zebraliśmy się  natomiast w kościele redemptorystów, by ze współbraćmi z całej Irlandii i współpracującymi z nimi osobami świeckimi celebrować Eucharystię jako jedna rodzina. Była to okazja, by podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w dzieło głoszenia obfitego odkupienia.

Czekamy także na spotkanie z Ojcem Świętym, który będzie odprawiał Eucharystię w niedzielę w Phoenix Park.

br. Dariusz Dudek CSsR

drukuj