Dolnośląskie: w Henrykowie IX Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych

Blisko tysiąc osób uczestniczy w tegorocznej Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych w Henrykowie na Dolnym Śląsku. Pielgrzymka organizowana m.in. przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej odbywa się co roku w ostatnią sobotę sierpnia.

Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół organizowana jest od 2010 r. przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej, które było jej inicjatorem oraz przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej pod patronatem Metropolity wrocławskiego ks. abpa Józefa Kupnego – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa pielgrzymki Magdalena Orańska.

Podkreśliła, że pielgrzymka jest przede wszystkim okazją do spotkania.

„Te osoby na co dzień najczęściej mają kontakty z innym tylko na warsztatach terapii zajęciowej czy w domach pomocy. Rzadko kiedy mają możliwość wyjścia na zewnątrz. Tutaj mają możliwość integracji z innymi osobami w podobnej sytuacji” – mówiła.

Jak dodała, tym, co wyróżnia pielgrzymkę w Henrykowie od tych organizowanych w innych diecezjach, jest to, że organizuje ją młodzież.

„Pielgrzymkę poprzedza zjazd formacyjny młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W dniu pielgrzymki te osoby działają jako wolontariusze. W tym roku najmłodsi uczestnicy mają 12 lat, kilkadziesiąt osób będzie pełniło funkcje +aniołów stróżów+, czyli zostaną przydzieleni do konkretnych grup i aż do zakończenia pielgrzymki będą tym grupom towarzyszyli” – tłumaczyła Magdalena Orańska.

 „To właśnie uczestnicy zgłaszają do nas swoje propozycje programów, śpiewają, tańczą. Dla samych osób niepełnosprawnych to też możliwość zobaczenia, że tacy ludzie jak oni też mogą samodzielnie taki projekt przygotować” – mówiła rzeczniczka.

Wydarzenie zakończy się około godziny 16.00.

W ubiegłym roku w pielgrzymce udział wzięło blisko 1200 osób.

„W tym roku spodziewamy się około tysiąca osób, które przyjeżdżają przede wszystkim z Dolnego Śląska, z 19 miejscowości” – dodała.

PAP/RIRM

drukuj