Min. Rafalska: Podejmujemy działania, które mają pomóc w rozwiązaniu problemów osób niepełnosprawnych

Mamy określone kierunki działań, które mają pomóc w rozwiązaniu problemów osób niepełnosprawnych tak, by ich sytuacja była lepsza – powiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Szefowa resortu zwróciła uwagę, że w czasie protestu w Sejmie przez Polskę przetoczyła się szeroka, dotąd niespotykana akcja informacyjna na temat sytuacji osób niepełnosprawnych. Ponadto rząd przyjął ustawy, które wychodzą na przeciw tej grupie.

Minister Elżbieta Rafalska przypomniała, że podwyższono rentę socjalną do blisko 1030 zł. W ciągu ostatnich dwóch lat świadczenie wzrosło o 288 zł brutto.

Przyjęto też ustawę o rehabilitacji, realizując program „Za Życiem”. Na jesieni zostaną uchwalone przepisy dotyczące daniny solidarnościowej.

Jednocześnie trwa dyskusja na kolejnymi rozwiązaniami.

– Realizujemy naszą mapę. Już w piątek, 24 maja, rozpoczęły się pierwsze konsultacje w CPS Dialog, gdzie mówiliśmy o naszych propozycjach. Dyskusja była niezwykle burzliwa. Ona pokazuje, jak duże są potrzeby osób niepełnosprawnych, ale też pokazuje, że te potrzeby potrafią być też rozbieżne i trzeba je rozwiązywać systemowo, o czym od początku mówimy. Mamy przygotowany zakres spotkań, które będą odbywały się w Centrum Dialogu – powiedziała Elżbieta Rafalska.

5 czerwca odbędzie się spotkanie dotyczące warsztatów terapii zajęciowej. W drugiej połowie miesiąca planowane są także rozmowy z pracodawcami osób niepełnosprawnych w sprawie projektu ustawy o zatrudnieniu wspomaganym.

Przepisy mają stanowić wsparcie dla osób niepełnosprawnych, które mają największe trudności w wejściu na otwarty rynek pracy. Kluczową rolę ma pełnić trener pracy.

W niedzielę rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych opuścili Sejm, ogłaszając, że jest to zawieszenie protestu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl