fot. PAP/Lech Muszyński

Min. E. Rafalska zachęca samorządowców do korzystania z programu „Maluch plus”

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zachęca samorządowców do korzystania z programu „Maluch plus”. Szefowa resortu uczestniczyła w poniedziałek w otwarciu samorządowego żłobka w Rzepinie w województwie lubuskim.

Minister podkreśliła, że tworzenie żłobków przez samorządy to dobra opcja dla rodziców. Odpłatność za miejsce opieki w takich palcówkach jest znacznie niższa niż w niepublicznych żłobkach. Różnica to około 400 zł.

Oferta z programu „Maluch plus” pozwala samorządowcom na uzyskanie dofinansowania do 80 proc. – wskazała Elżbieta Rafalska.

– W nowej edycji udział środków własnych może być sfinansowany środkami europejskimi, co dla samorządu ma bardzo duże znaczenie. Mimo tej oferty ponad 60 proc. polskich samorządów nie ma ani jednej takiej oferty dla rodziców. Kiedy zastanawiam się dlaczego tak się dzieje, to przychodzi mi do głowy, że ciągle infrastruktura drogowa czy inna infrastruktura wygrywa z inwestycjami w usługi społeczne – podkreśliła Elżbieta Rafalska.

Budowa żłobka w Rzepinie kosztowała prawie 1 mln zł. Na ten cel gmina uzyskała ponad 600 tys. zł dotacji z rządowego programu „Maluch plus 2018”. Natomiast zewnętrzne dofinansowanie pozwoliło na zmniejszenie wysokości opłaty za pobyt maluchów w żłobku. Wynosi ona 120 zł miesięcznie.

RIRM

drukuj