fot. facebook.com/Marian Szołucha

[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha: Dzięki propozycjom PiS Polakom realnie przybędzie pieniędzy w portfelach

Będzie „500 plus” na pierwsze dziecko i dobrze, bo Polska ma problem z demografią przy rosnących kosztach życia, będzie tzw. trzynasta emerytura. Widać więc wyraźnie priorytety obecnego rządu – wsparcie dla rodzin i emerytów. Będą tu transfery bezpośrednio na nasze konta bankowe. Więcej oszczędzą też ludzie młodzi i pracujący – powiedział w poniedziałkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula dr Marian Szołucha. Odniósł się w ten sposób do propozycji, które na swojej konwencji przedstawiło Prawo i Sprawiedliwość.

„500 plus” od pierwszego dziecka, „trzynastka” w postaci najniższej emerytury – 1100 złotych, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy – to wszystko do 21 września tego roku zamierza wprowadzić rząd Zjednoczonej Prawicy. Propozycje zostały nazwane „Piątką Kaczyńskiego”. Jak zapowiedzi mają się do możliwości budżetowych Polski?

– Budżet polskiego państwa, jak i całe finanse publiczne, uległy znacznej poprawie. Deficyt budżetowy wyniósł ok. 10 mld złotych. To kilkadziesiąt miliardów mniej niż jeszcze kilka lat temu. Dzięki tym propozycjom, zostawiając tę dotyczącą PKS-ów, Polakom realnie przybędzie środków w kieszeniach, portfelach czy na kontach bankowych. To sprawi, że gospodarka nadal będzie szła do przodu albo przynajmniej suchą stopą przejdzie przez spowolnienie, które jest naturalną konsekwencją tego, że wszystkie gospodarki rynkowe żyją w rytm faz ożywienia gospodarczego oraz spowolnienia – wyjaśnił dr Marian Szołucha.

– Będzie „500 plus” na pierwsze dziecko i dobrze, bo Polska ma problem z demografią przy rosnących kosztach życia, będzie tzw. trzynasta emerytura. Widać więc wyraźnie priorytety obecnego rządu – wsparcie dla rodzin i emerytów. Będą tu transfery bezpośrednio na nasze konta bankowe. Więcej oszczędzą też ludzie młodzi i pracujący – dodał.

Wątpliwości wzbudza jednak pomysł dotyczący przywrócenia zredukowanych połączeń autobusowych.

– Brakuje mi analiz, czy takie połączenia są potrzebne, a jeśli tak, to gdzie są potrzebne. W związku z tym trzeba zastanowić się, jak ma wyglądać efektywność takiego ruchu. Poza tym brakuje mi rozwiązań dla polskich przedsiębiorców – powiedział dr Marian Szołucha.

Aktualnie rząd konsekwentnie realizuje „Piątkę Morawieckiego”.

– To przede wszystkim były propozycje prospołeczne i proprzedsiębiorcze. Ta – zrealizowana już – „Piątka Morawieckiego” to wprowadzenie obniżonego CIT-u, proporcjonalny do startu działalności gospodarczej ZUS. Poza tym wprowadzono „300 plus” na wyprawki dla uczniów oraz miliardy na drogi samorządowe – wskazał ekonomista.

Całość programu z udziałem dr. Szołuchy jest dostępna [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl