fot. facebook.com

PiS złożyło w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego

Doprecyzowanie przepisów dot. orzekania o ważności m.in. wyborów prezydenckich zakłada nowela Kodeksu wyborczego. Projekt do laski marszałkowskiej złożyli posłowie PiS.

Nowela zakłada, że o ważności wyborów prezydenckich, wyborów do Sejmu, Senatu, do Parlamentu Europejskiego oraz ważności wyboru posła, przeciwko któremu wniesiono protest wyborczy, Sąd Najwyższy będzie orzekał w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Dotychczas w przepisie tym nie było wskazanej izby SN, która orzekała o ważności wyborów. W związku z tym w tej kwestii odwoływano się do ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak wskazują autorzy projektu, ustawa o Sądzie Najwyższym rozstrzyga, że sąd ten orzeka w składzie trzech sędziów.

Zapisy noweli mają charakter porządkujący – wskazuje poseł Marek Ast, szef sejmowej Komisji Ustawodawczej.

– Przede wszystkim chodzi o doprecyzowanie izby, w której będą rozpatrywane protesty wyborcze o stwierdzenie ważności wyborów. Do tej pory jest to nieuregulowane. Ustawa mówi jedynie, że SN w składzie trzech sędziów stwierdza ważność wyborów. Nowela proponuje, aby przypisać rozstrzyganie o tym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Ta izba o stwierdzeniu ważności wyborów będzie rozstrzygała w pełnym składzie – tłumaczy poseł Marek Ast.

Projektowi nie nadano jeszcze biegu legislacyjnego, co oznacza, że nie będzie procedowany na obecnym posiedzeniu Sejmu.

Zgodnie z projektem, ustawa wchodzi w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl