fot. Monika Bilska

Europosłowie PiS: Parlament Europejski powinien na bieżąco monitorować kondycję branży turystycznej

Dzisiaj, podczas debaty inaugurującej październikową sesję plenarną w Strasburgu europosłowie dyskutowali na temat unijnego planu i funduszy na rzecz przeciwdziałania gospodarczym skutkom upadłości biura podróży Thomas Cook dla turystyki, transportu lotniczego i drogowego. W imieniu Grupy EKR głos w dyskusji zabrali m.in. europosłowie PiS Kosma Złotowski oraz Bogdan Rzońca.

Kosma Złotowski mówił, że bankructwo biura podróży Thomas Cook to bardzo zła wiadomość nie tylko dla setek tysięcy turystów, ale i dla całej branży turystycznej.

Według wstępnych szacunków pociągnie ono za sobą falę upadłości wśród operatorów hoteli w Hiszpanii i Grecji, a koszty z tytułu rekompensat dla klientów będą ponosiły wszystkie państwa, w których Thomas Cook oferował swoje usługi” – powiedział europoseł i dodał, że koszty te ponosi także Polska i Polacy.

W moim kraju skutki tego wydarzenia odczuło bezpośrednio kilka tysięcy osób, które w trybie awaryjnym należało sprowadzić do domu” – oświadczył Kosma Złotowski.

Polski polityk zastanawiał się, czy wskazana sytuacja doprowadzi do kolejnych.

Czy to tylko jednostkowy przypadek, czy mamy do czynienia z początkiem głębszego kryzysu w branży turystycznej w Europie?” – dopytywał Kosma Złotowski i jednocześnie podkreślił, że Komisja Europejska powinna monitorować sytuację w tym obszarze i przeanalizować przyczyny oraz długofalowe skutki tej upadłości dla całej branży

Bogdan Rzońca mówił o przyczynach wydarzenia:

Wszyscy wiemy, że firmy świadczące usługi turystyczne powinny rzetelnie realizować swoje misje, a nie tylko myśleć o własnych dochodach kosztem konsumentów” – powiedział polityk PiS.

Eurodeputowany zwrócił też uwagę na problem nieuczciwości w turystyce:

Moje duże zdziwienie budzi sytuacja, w której zarząd firmy turystycznej osiąga kosmiczne zyski, wiedząc że sytuacja firmy, na czele której stoi ten zarząd, pogarsza się” – powiedział Kosma Złotowski.

Europoseł stwierdził, że turystyka jest jedną z gałęzi gospodarki, która ma bardzo duży wpływ na PKB i na regiony.

Dlatego powinniśmy tym bardziej analizować oferty turystyczne, produkty turystyczne od strony ich prawdziwej rzetelności” – oświadczył Rzońca i podkreślił, że jest to ważne także z perspektywy jego regionu, Podkarpacia, ponieważ jest w nim wiele miejsc turystycznych.

„Koniec najstarszej firmy z branży turystycznej jest smutną okazją na zwrócenie uwagi na rzetelność wszystkich operatorów oraz na to, że potrzebujemy w Parlamencie Europejskim analizy ex ante wszystkich produktów i firm politycznych” – podsumował polski polityk.

Biuro podróży Thomas Cook to najstarsze (działające od 178 lat) i drugie pod względem wielkości biuro podróży świata, które działało w 16 krajach, obsługiwało 19 milionów turystów każdego roku i posiadało własną linię lotniczą. Jego upadek w ubiegłym miesiącu zszokował światową branżę turystyczną i uderzył w ogromną liczbę  konsumentów.

 

EKR

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl