M. Wójcik: PiS ratuje sytuację w kopalniach na Śląsku

Koalicja PO-PSL doprowadziła niemal do ruiny cały sektor węgla kamiennego w Polsce – powiedział Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości, wieloletni radny sejmiku województwa Śląskiego. Parlamentarzysta był jednym z gości audycji „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

Wiceminister zwracał uwagę że poprzedni rząd pozostawił Kompanię Węglową zadłużoną na 8,5 mld zł.

Michał Wójcik zaznaczył, że w ciągu kilu miesięcy udało się podjąć szereg działań w celu poprawienia sytuacji na Śląsku.

–  Po pierwsze przyjęliśmy ustawę o funkcjonowaniu sektora górnictwa węgla kamiennego, czyli dzięki tej ustawie są możliwe słony, jest proces osłonowy dla górników. Chce ktoś odejść wcześniej na emeryturę? Proszę bardzo, dostanie pieniądze, ma możliwości, formalnie jest to możliwe. Po drugie podjęliśmy rozmowy z Unią Europejską. Trzeba pamiętać, że jest bardzo delikatna sprawa tzw. pomocy społecznej. Na to musi wyrazić zgodę Komisja Europejska. Po trzecie to jest zbudowanie Polskiej Grupy Górniczej, która objęła 11 kopalń. Dzisiaj te kopalnie będą łączone. Będzie pięć tzw. zespolonych kopalń. Można powiedzieć, że stworzono fundamenty pod to, żeby ta grupa się rozwijała – powiedział Michał Wójcik.

Wiceminister Michał Wójcik zaznaczył też, że prezesom spółek górniczych zostały zmniejszone o połowę zarobki.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl