[TYLKO U NAS] Min. Rafalska: Komitet Społeczny może zmusić resorty do analizy projektów zmian przede wszystkim pod kątem dobra rodziny

Analiza projektów zmian pod kątem dobra rodziny i obywateli może zmusić resorty do analizowania swoich projektów. Czy będzie to robił minister zdrowia czy minister rolnictwa, będzie musiał spojrzeć, czy nie pogorszy to sytuacji rodziny np. poprzez zwiększenie opłat – powiedziała w „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Odniosła się w ten sposób do rozpoczęcia działalności Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

Swoje pierwsze posiedzenie odbył wczoraj Komitet Społeczny Rady Ministrów. To nowe ciało, które ma odpowiadać za kreowanie polityki społecznej rządu Prawa i Sprawiedliwości.

– Komitet Społeczny to bardzo ważne ciało, takie kolegium, składające się z niezwykle kompetentnych i właściwych ministrów, które będzie odnosiło się do projektów propozycji społecznych, które są przygotowywane w resorcie, ale także będzie rozpatrywało zagadnienia istotne, tj. dzisiaj inaugurujący pierwszy ważny temat, to był temat związany z polityką ludnościową, sytuacją demograficzną Polski, czyli taki temat strategiczny, który dawał punkt wyjścia, może nadawać kierunek działania w innych obszarach – zaznaczyła Elżbieta Rafalska.

Na czele Komitetu stanęła Beata Szydło, która w dużej mierze (jako premier) przyczyniła się do rozwoju polityki społecznej.

– Premier Beata Szydło wdrażała te wszystkie programy społeczne, kiedy była premierem i ma tu bardzo dobre rozeznanie – podkreśliła minister.

Jedną ze zmian, które stosuje Komitet Społeczny jest skupienie się na skutkach wprowadzanych reform i analizowanie płynących z nich korzyści.

– Premier Beata Szydło już na inauguracyjnym posiedzeniu powiedziała o czymś, o czym rozmawialiśmy już od dawna, a jednak to nie zostało zrealizowane. Mówiła o tym, żeby przy projektach, kiedy mamy wpływ na rynek pracy i skutki finansowe, podać oddziaływanie wprowadzonej ustawy dla polskiej rodziny. Niby niewielka sprawa, ale wydaje się dosyć istotna, bo dająca miejsce rodzinie przy każdej ustawowej regulacji – wyjaśniła Elżbieta Rafalska.

Efektem działalności Komitetu ma być wprowadzanie przeanalizowanych pod kątem dobra rodziny i obywateli projektów ustaw.

– Może to zmusić inne resorty do analizowania swoich projektów. Czy będzie to robił minister zdrowia czy minister rolnictwa, będzie musiał spojrzeć, czy nie pogorszy to sytuacji rodziny np. poprzez zwiększenie opłat – podkreśliła minister.

Całość programu „Polski punkt widzenia” z udziałem minister Rafalskiej można obejrzeć [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl