Min. Rafalska: 81 proc. uprawnionych otrzymało pieniądze z programu „Dobry start”

Liczba przyznanych świadczeń w ramach programu „Dobry start” wynosi 89 proc. Świadczenia są na bieżąco wypłacane – 81 proc. uprawnionych otrzymało już pieniądze – poinformowała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Według danych MRPiPS do 21 września złożono ponad 3 mln wniosków o wyprawkę szkolną w wysokosci 300 zł.

Minister Rafalska przyznała na czwartkowej konferencji prasowej, że udział wypłaconych wniosków do szacowanej liczby uprawnionych jest bardzo wysoki. Podała, że wypłacono świadczenia dla 3 mln 754 tys. dzieci. Uprawnionych do świadczenia jest 4 mln 600 tys. uczniów.

„Realizacja programu >>Dobry start<< jest na poziomie 89 proc. Świadczenia są na bieżąco wypłacane” – poinformowała minister.

Dodała, że ponad 50 proc. wniosków złożonych zostało online.

Z danych ministerstwa wynika także, że 81 proc. uprawnionych otrzymało już pieniądze z programu.

„Program jest sprawnie obsługiwany. Samorządy bezzwłocznie realizują wypłatę” – podkreśliła szefowa MRPiPS.

W ramach programu „Dobry start” 300 zł przysługuje na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Świadczenie jest wypłacane niezależnie od dochodów rodziny.

Świadczenie z programu „Dobry start” może się łączyć ze świadczeniem wypłacanym z programu „500 plus”. Nie przysługuje jednak „z urzędu” – jest przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej. Wnioski można składać do 30 listopada.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl