fot. sxc.hu

MRPiPS: nie ma jeszcze decyzji o wysokości jednorazowego dodatku dla emerytów

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie przesądziło jeszcze  o wysokości jednorazowego dodatku dla emerytów w przyszłym roku. Analizy dotyczą różnych kwot. Pewnym punktem odniesienia jest 500 zł, dlatego nie mogło zabraknąć tej kwoty – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Polityk przypomniała, że waloryzacja emerytur w 2018 r. będzie wyższa niż w tym roku.

Minister Elżbieta Rafalska wskazała też, że rząd już w ub.r. pracował nad polepszeniem sytuacji polskich emerytów, m.in. zwiększył minimalne emerytury z 882 zł do 1 tys. zł.

– Przyszłoroczna waloryzacja będzie waloryzacją emerytur i rent znacznie wyższa niż dotychczasowe, bo mamy inflację i wysoki wzrost wynagrodzeń. W związku z tym, o ile w roku 2017 waloryzacja kosztowała 1.5 mld zł, podniesienie emerytur 1 mld 400 mln zł, to przyszłoroczna waloryzacja może się zamknąć kwotą 5 mld zł, a minimalna waloryzacja wyniesie 25 zł, może 27 zł –   mówiła minister Elżbieta Rafalska.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej dodała, że więcej na temat dodatków dla emerytów będzie mogła powiedzieć dopiero, gdy pojawią się „wstępne akceptacje finansowania w kolejnym roku”.

RIRM

drukuj