fot. M. Marek/Nasz Dziennik

Podatkoskładka pomysłem rządu na rozwiązanie problemu niskich emerytur

Podatkoskładka – taki pomysł na rozwiązanie problemu niskich emerytur pojawił się w eksperckim zapleczu rządu. O sprawie pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dziennik podaje, że chodzi o taką zmianę systemu, by od osób z najniższymi dochodami w pierwszej kolejności pobierać pieniądze na ZUS, a później – po przekroczeniu pewnego poziomu dochodów – PIT.

W efekcie mniej zamożnym łatwiej będzie uzbierać składkę emerytalną. Tym samym zmniejszy się liczba świadczeń minimalnych. O pomyśle podatkoskładki wspominał już wcześniej na łamach gazety wicepremier Jarosław Gowin.

Tzw. podatkoskładka to bardzo ciekawy pomysł, wart rozważenia – ocenia dr Artur Bartoszewicz, ekonomista z SGH.

– Zapewnienie, by nawet najmniejsze dochody pozwalały na to, by zebrać środki na wypłatę przyszłych emerytur, spowoduje zmniejszenie obciążenia budżetowego, a w rzeczywistości zmniejszenie obciążenia dla każdego z pracowników. Rozwiązanie wydaje się – przynajmniej na tym etapie – bardzo zasadne. Oczywiście będzie wiązało się ze zwiększeniem prawdopodobieństwa uzbierania środków na przyszłą emeryturę, ale z drugiej strony najprawdopodobniej będzie wiązało się z tym, że bieżące dochody do budżetu państwa będą mniejsze. Ale coś za coś. Trzeba zastanowić się, czy bezpieczeństwo emerytalne w tym wypadku nie jest ważniejsze niż ryzyko zmniejszenia dochodów u osób najmniej zarabiających – podkreśla.

Rozwiązania uszczelniające płacenie składek wpisano do tegorocznego planu działań w finansach publicznych. Nie wiadomo jednak, czy i kiedy takie mechanizmy miałyby być wdrożone.

W tym momencie pewne jest, że PiS wycofało się z planów likwidacji limitu 30-krotności składek na ubezpieczenia społeczne.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl